Do vinohradů již nicméně někteří vinaři vyrazili. Jejich cílem jsou rané odrůdy, které budou v podobě burčáku nabízet příští víkend na Znojemském historickém vinobraní. „Kvůli Vinobraní začneme v pondělí sbírat muškát a müllerku. Jinak ale ještě nebudeme se sběrem nijak pospíchat. Má být totiž pěkné teplé září," přiblížil Daniel Smola z Vinařství Lahofer.

Sběr hroznů raných odrůd stopla přitom nedávná série propršených dní, do zablácených vinohradů nemohly vyjet stroje. Hrozny navíc mohou náporem nasáté vody popraskat a u těch, které vydrží, se zase snižuje cukernatost. „Současné sluníčko by ale již mělo vyhnat cukernatost výš, proto hrozny necháme ještě na keřích," dodal Smola.

Podobně jako Lahofer postupuje nyní i Znovín Znojmo, jehož vinaři podle pravidelných kontrol úrody ve vinicích očekávají mírně nadprůměrnou úrodu co do množství hroznů. „Rané odrůdy už samozřejmě sbíráme, ty pozdní nám tady na Znojemsku zatím nijak nehnijí, takže je budeme ještě nechávat ve vinohradech," popsal ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Více obav mají ale vinaři na Břeclavsku. Například týnecký vinař Jaroslav Petrla do svého vinohradu skoro ani nemůže. Zatím. Mezi řádky stojí voda.

„Kdyby bylo na mně, nejraději bych tam úrodu ještě měsíc nechal. Otázka je, co bude v nejbližších dnech. Jestliže vyskočí slunce a zasvítí na hrozny nalité vodou a mající tenkou slupku, začnou praskat. To by bylo hodně špatné a vinobraní bychom museli stihnout za velmi krátkou dobu," odhadoval Petrla. Stav hroznů bedlivě sleduje.

„Chodíme okolo toho celý rok, takže něco sklidíme určitě," pokračoval vinař odhodlaně. Na sklizeň se nyní připravuje například Bronislav Průdek z rakvické Révy. S kolegy k tomu využije kombajn. Mezi řádky vyjede na sklonku týdne, případně v začátku toho příštího.

„Počasí nás sice nezdrželo, ale některé bobule už mají znaky zahnívání. Déšť na kvalitě nepřidal. Pokud by pršelo i příští týden, byla by to komplikace. Kombajn je k tomu ale přizpůsobený a půda mezi řádky je zatravněná," sdělil Průdek.

Někde už hnijí

Tajemník Vinařského svazu České republiky Martin Půček ví o případech, kdy pěstitelé čekají už téměř týden. „Vlivem vody došlo k naředění cukernatosti a jsou také místa, kde hrozny, zejména tedy rané odrůdy, začaly hnít. Všichni se modlí, aby vylezlo slunce a svítilo až do půli října," reagoval Půček.

Příznivou zprávu by měly nabídnout přinejmenším následující dny. Podle meteorologů se teploty vyhoupnou až k pětadvaceti stupňům Celsia, někde by mohly být teploty i vyšší.