„O kratší trase jsme uvažovali již dříve, protože dřívější Lahofer Author Cup jezdili kromě samotných závodníků i jejich manželky s dětmi. Ty si sice netroufly na závod dlouhý padesát kilometrů, ale kratší by v malebném prostředí vranovské přehrady rády absolvovaly, a tak jim vycházíme vstříc," uvedl předseda organizačního výboru závodu Daniel Smola.

Tato trasa je oproti dlouhé trati zkrácena především o náročnou partii v okolí Vysočan a u Peksova mlýna. Převýšení je zde o 500 metrů nižší než u delší tratě.

Vede přitom malebnou krajinou přes Zálesí, Chvaletice, Bítov, kolem zříceniny Cornštejn a dále přes Lančov a Vranov nad Dyjí zpět na vranovskou pláž. I tam se technicky náročnější terénní úseky střídají s asfaltem, ale rozhodně se nejedná o tak složitou trať jako na hlavním závodě. Pořadatelé se rozhodli přesunout start i cil z chatové osady Pohádka přímo do centra na Vranovskou pláž.

„Závodníkům tak nabídneme lepší zázemí, větší prostor a tím i bezpečnější odstartování závodu. Jsme rádi, že se nám s ředitelem kempu podařilo domluvit na spolupráci při pořádání tohoto závodu na dalších deset let," dodal Smola.

Organizátoři si navíc rezervovali termín poslední sobotu o prázdninách a věří, že se tato sportovní akce stane příjemným rozloučením s prázdninami a létem.

Závod je přichystán i pro nejmladší cyklisty, kteří absolvují zajímavou trať přímo v areálu kempu a poměřovat se budou ve čtyřech věkových kategoriích. Cyklisté starší dvanácti let se mohou se souhlasem rodičů účastnit i zmiňované kratší tratě. Delší trať je pouze pro závodníky starší osmnácti let. Ženy pojedou v pěti kategoriích, muži v sedmi a očekává se i účast týmů mužů i žen. Další novinkou je i časomíra. „Oproti minulým ročníkům jsme pro letošek zajistili přesnější, jednodušší a rychlejší měření pomocí čipů," sdělil známý znojemský cyklista Martin Vojtěch, jenž se podílel na tvorbě trati.

Závodníky potěší také snížení startovného v závislosti na zaplacení až o 300 korun. Výhodnou cenu nabízí LahoCup také týmům, které nahlásí pět závodníků, platily by pouze za čtyři. Závod se pojede za asistence Policie ČR i zdravotníků. Více informací naleznou zájemci o závod na novém webu lahocup.cz.

MARTIN SMEJKAL