Řada vinařů už proto vidinu na letošní ledové víno opustila. „Letos jej mít nebudeme. Není to rok na ledovku, je moc teplo, je vlhko. Podle mě ty hrozny shnijí. Pokud je někdo ještě má ve vinohradech, je to velký dobrodruh," míní například Antonín Koníček z Agrodružstva Nový Šaldorf, které provozuje novošaldorfský Modrý sklep. Místo toho se zaměřili na „jistější" výběr z bobulí, což je také sladká specialita.

Podobně se letos zachovali i vinaři z Vinných sklepů Lechovice. I oni už ve vinicích hrozny na případné ledové víno nemají. „Už někdy koncem října přišly totiž první mrazíky, a narušilo nám to třapinu, tedy stopku na hroznu. A někdy v půlce listopadu nám pak hrozny začaly padat na zem. Takže jsme je sklidili, bohužel tak letos ledové nebude," přiblížil Roman Staněk z Vinných sklepů Lechovice. Vzhledem k současnému počasí je rád, že už jsou jejich vinice bez hroznů. „Stále jsou mlhy a mrholí. Hrozny by už byly podle mého ve velmi špatném stavu," doplnil Staněk.

Naopak vinaři ze Znovínu Znojmo zatím stále část hroznů ve vinicích udržují. „Držíme ještě Ryzlink rýnský, tak uvidíme. Poslední roky vždy mezi svátky začínala zima, tak zkusíme, jestli tomu tak bude i letos. Každopádně z kraje ledna se rozhodneme," nastínil ředitel Znovínu Pavel Vajčner. Souhlasí, že zatím počasí příznivé není. „Plísně nehrozí, akorát padají bobulky, nicméně máme ve vinohradech síťky, které je zachycují, tak uvidíme. Ještě chviličku vydržíme," dodal Vajčner.

Bude dál teplo

Poslední prognózy meteorologů ale zatím vinařům moc optimismu do žil nenalévají. O Vánocích bude teplo, přes den se může teplota vyšplhat až k deseti stupňům Celsia. Koncem roku by se už mohlo mírně ochladit, větší mrazy ale meteorologové nečekají. Pokud bude mrznout, tak v noci a jen v některé dny.

Nejvíce srážek pak pravděpodobně spadne v týdnu od 4. do 10. ledna. Vyplývá to z aktuální měsíční předpovědi Českého meteorologického ústavu. Z hlediska teploty má být tento týden silně nadprůměrný. Teplotně nadprůměrné budou i další tři týdny, kdy se denní teploty zřejmě dostanou až k průměrným šesti stupňům, naopak nejníže by mohly spadnout na nulu a v polovině ledna na minus dva stupně Celsia. Tento týden by nemělo mrznout ani v noci, koncem roku by se noční teploty už mohly dostat na průměrných minus jeden až minus tři stupně Celsia.