Pomocí projektu zvaného komunitní energetika, by tak elektřinou zásobily sluneční panely z plochy zhruba jednoho hektaru nejen domácnosti, ale firmy, veřejné budovy, proudila by i do dalších obcí. „Chceme vytvořit takzvané komunitní společenství, jehož členy by byly obce, občané i podnikatelé. Spojili jsme se s odborníky a energetiky a prověřujeme možnosti připojení do sítě, způsoby uložení energie do zásobních baterií, počítáme náklady,“ přiblížil přípravy Málek.

Levné energie by se členové spolku mohli dočkat do tří až čtyř let, k urychlení by podle Málka přispěla změna energetického zákona. „Jeho současná podoba představuje složitou byrokracii a zdlouhavý proces, vzorem by mohl být zákon platný v Německu,“ poukázal starosta nejmenšího města na jižní Moravě s necelými dvanácti sty obyvateli.

Čermákova ulice ve Znojmě ve čtvrtek kolem šesté hodiny v podvečer.
S mýtem kamionů ve Znojmě ubylo, na Vysočině si bydlící stěžují dál

Finanční podporu může hledat u ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Instituce získaly pro podobné projekty miliardy z evropských fondů a rozdělují je dle žádostí. Na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích a nastartování takzvané komunitní energetiky uvolnil totiž evropský Modernizační fond přes třicet miliard korun. „Nově vybojované prostředky nám umožní rozšířit dotační výzvy o další projekty a žadatele,“ potvrdil připravené peníze ředitel fondu životního prostředí Petr Valdman.

Podle ředitele Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Patrika Reichla je o podobné projekty ze strany obcí nyní obrovský zájem. „Fotovoltaiku na budově mateřské školy budují například v obci Železné na Brněnsku, z níž chtějí zásobovat i další objekty. V Mikulově na Břeclavsku hodlají zase pomocí elektřiny ze solárních panelů provozovat autobusy. Energeticky cenově neutrální chtějí být i v Židlochovicích na Brněnsku,“ uvedl příklady Reichl.

Dotace

Agentura pomáhá především malým obcím. „V současnosti provádíme dotazníková šetření, abychom zjistili, jak na tom obce a města s energetickou soběstačností jsou. Z peněz z Bruselu jim pak můžeme zajistit například energetické poradce,“ nastínil Reichl.

Větší obce a města, které mají připravené projekty, si mohou od příštího týdne žádat také o dotace na fotovoltaiku ze Státního fondu životního prostředí, který rozdělí dvě a půl miliardy korun.

Potřeba přechodu na čistší energetiku a zbavování se závislosti na fosilních zdrojích vzrostla podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové také v souvislosti s ruskou agresí. „Proto ještě letos chceme vypsat minimálně deset nových výzev v Modernizačním fondu. K nim patří především nové dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích do tří tisíc obyvatel. Pomůže jim to k větší energetické soběstačnosti,“ sdělila Anna Hubáčková.

Slavnosti okurek ve Znojmě znají vítěze. V pátek si od pořadatelů ze Znojemské Besedy převzali ocenění velkovýrobci, kteří se před časem přihlásili do odborné soutěže o královskou a výběrovou okurku.
Okurkoví machři. Ve Znojmě vyhlásili vítěze soutěže

Další peníze bude ministerstvo životního prostředí a státní fond obhajovat na říjnovém investičním výboru unie v Praze.

Obyvatelům Jevišovic se nápad radnice zamlouvá. „Kdyby to už bylo, energie jsou drahé a kdo ví, co nás ještě čeká,“ poznamenal muž, který se představil jako Josef.