Šanci na levnější účet za elektřinu a plyn nabízejí v poslední době svým obyvatelům radnice na Znojemsku. Ve Znojmě začne organizátor elektronické aukce sbírat přihlášky po neděli, první aukce bude na podzim. V Jevišovicích už desítky domácností slevy vysoutěžily, Moravský Krumlov zvolil jinou variantu.

„S elektronickými aukcemi máme ve Znojmě velmi dobrou zkušenost, ušetřili jsme díky nim dnes již desítky milionů korun. Když nás oslovila firma, která nabídla zapojení do aukcí cen elektřiny a plynu i lidí ze Znojma a okolí, rádi jsme nabídku přijali. Ověřili jsme si samozřejmě reference z jejího působení v jiných městech," sdělil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Jak dodal, město organizátorovi aukcí pronajalo prostory v budově úřadu na náměstí Armády, kde její zástupci budou nabízet své služby dvakrát týdně až do podzimu. „Prostory jsem pronajali za běžnou cenu, firma ostatně žádné zvýhodnění nežádala," dodal starosta.

Úspora? Nejméně 11 procent

Podle jednatele firmy Františka Sadílka mají dvouleté smlouvy vysoutěžené v eleketronické aukci lidem přinést úsporu nejméně jedenáct procent. „Reálných je podle našich zkušeností až dvacet procent u elektřiny či třicet u plynu. Musím zdůraznit, že úspora se týká ceny silové elektřiny či samotného plynu. Výši různých předepsaných poplatků, které jsou součástí vyúčtování aukcí ovlivnit nelze," uvedl Sadílek.

Zástupci společnosti A-tender začnou své služby nabízet v prostorách podnikatelského inkubátoru v budově úřadu na náměstí Armády od pondělí. „Abychom jim mohli poradit a případně přijmout jejich přihlášku do aukce, potřebujeme roční vyúčtování za energie a platnou smlouvu se stávajícím dodavatelem, včetně všech dodatků. Náš pracovník bude k zastižení každé pondělí a středu od dvou do šesti hodin odpoledne až do počátku října," dodal jednatel.

Tisíc smluv = významná sleva

Možnost účastnit se aukcí nabízí vedle domácností či živnostníků také sdružení vlastníků bytů. „Ve městě jako je Znojmo si troufám říct, že bychom mohli pro aukci získat i tisíc smluv a to je balík, který může být pro dodavatele energií dost zajímavý na to, aby nabídl významnou slevu," podotkl Sadílek.

První zkušenost s aukcemi cen energií má už radnice v Jevišovicích. „Prvního se zúčastnilo mezi šedesáti a osmdesáti domácnostmi. V průměru dosáhli ceny za megawatt osm set korun, zatímco před tím platili kolem tisícovky i více. Když vezmeme, že rodinný domek má roční spotřebu kolem dvaceti až pětadvaceti megawatt, je to už docela zajímavá úspora. Předpokládám, že na jaře budou akce pokračovat druhým kolem," uvedl starosta Jevišovic Pavel Málek.

Jinou cestu k úsporám zvolili v Moravském Krumlově. „Už rok a půl spolupracujeme s obecně prospěšnou společností Energie pod kontrolou. Zastupuje mnoho obcí a měst a proto dokáže vyjednat velmi dobré ceny. V Moravském Krumlově jsme tak ušetřili už miliony, nejvýrazněji u plynu, kde úspora dosáhla až třiceti procent," sdělil místostarosta Zdeněk Juránek.

Výhodu nižších účtů zatím užívalo jen město a jeho organizace. „Lidé z ní mají přímý užitek, pokud jsou napojení na městskou kotelnu a šetřili tak za teplo. Nyní ovšem i naše obecně prospěšná společnost chystá program pro rozšíření své nabídky i na občany. Nepůjdeme ovšem cestou elektronických aukcí. Chceme se totiž zaměřit zejména na to, aby energetické společnosti správě zacházely se zákazníky a nabízely odpovídající smluvní podmínky. Právě na ty totiž máme, pokud jde o aukce, v některých případech negativní ohlasy," dodal Juránek.