Nejžádanějším místem je podle realitního makléře Kamila Dřevojana tradičně oblíbená lokalita Vranovské přehrady. „Jakmile se objeví nějaká chata na prodej, hned se po ní zapráší. Nabídka je tak nyní setrvale nulová,“ potvrdil.

Lidé mají podle něj zájem o chalupy, chaty a třeba i dřevěné boudy. „Důležitou roli hraje pozemek, zahrada, zkrátka kousek přírody, který k příbytku patří, a také blízkost vody,“ dodal.

Ilustrační foto.
Méně dálkových vlaků. Omezují spoje z Brna do Prahy i na Ostravu

Za kus vlastní zeleně, zahrádku a pobyt na čerstvém vzduchu v soukromí si ale kupující musí připlatit. S velkým zájmem jde totiž nahoru i cena. „Evidujeme, že v mezidobí jednoho roku prodávají naši klienti chalupy za cenu zhruba o dvacet procent vyšší. Velkou roli přitom hraje jednak lokalita a to, jak moc je žádaná. Rozhoduje velikost pozemku, zda se nachází u vody, jestli jsou tam přípojky a podobně. A samozřejmě stav a velikost chaty,“ vyjmenoval Dřevojan.

Ceny, za které se nyní na Znojemsku pozemky s příbytkem v přírodě prodávají se podle makléře pohybují od půl milionu korun. „To se ale obvykle jedná o zahradu se zahradní chatkou. Zajímavější nemovitosti se v chatové oblasti mohou vyšplhat až na několik milionů korun. My jsme nedávno prodali chatu za tři a půl milionu,“ přiblížil Dřevojan.