„V souvislosti s přechodem na výrobu nového typu občanského průkazu mohou lidé požádat o vydání stávajícího typu průkazu se strojově čitelnými údaji nejpozději do konce listopadu letošního roku. To v případě pokud je žádost podána mimo místo trvalého bydliště. Ti, kteří podají žádost v místě svého trvalého bydliště, mají čas do čtrnáctého prosince,“ informovali úředníci ministerstva vnitra prostřednictvím webu Znojma.

S příchodem nového roku totiž začne platit nový zákon, na základě kterého budou úředníci vydávat jak současné typy dokladů, ovšem zpracované jinou technologií, tak i elektronické průkazy s čipem. Lidé se budou moci rozhodnout, kterou variantu zvolí. „Tato změna s sebou ponese odstávku systému na pracovištích, kde občanské průkazy i pasy vydávají. Odstávka systému je naplánována na osmnáctého listopadu.

O vydání e-pasu lze požádat do šestnáctého prosince, pokud je žádost podána v zahraničí na zastupitelském úřadu,“ dočtou se zájemci na webu Znojma.

V době od sedmadvacátého prosince do třicátého prosince nebudou e-pasy vydávány vůbec. „Od patnáctého do třicátého prosince lze bez poplatku vydat občanský průkaz typu Blesk s dobou platnosti jeden měsíc. Během odstávky systému bude úřad vydávat pouze cestovní pasy v tak zvané zrychlené lhůtě,“ uvedli úředníci v dokumentu zveřejněném na úřední desce radnice.

Od prvního ledna 2012 žádosti o nové doklady, ani jejich předávání nebudou provádět matriky v menších městech, ale pouze úřady s rozšířenou působností.