„Obce obchází neziskové organizace a už během příštích dní by měly předat první rychlé částky těm, co to budou potřebovat. A poté to bude pokračovat podle toho, kdo potřebuje další pomoc," uvedl na sociálních sítích Grolich.

K demolici je aktuálně určených zhruba 180 domů. Poškozených budov je přibližně 1200, nejvíc v Mikulčicích a Moravské Nové Vsi.

Následky tornáda a úklid v pondělí 28.6. v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice.
Břeclavsko a Hodonínsko zažijí o víkendu nápor dobrovolníků. Mají své základny

O prodlouženém víkendu členové štábu počítají s velkým množstvím dobrovolníků, kteří zamíří pomáhat do obcí.

Na příjezd až osmi stovek aut s dobrovolníky, kteří o prodlouženém víkendu zamíří na pomoc do tornádem postižených obcí, jsou připraveni na letišti v Ladné u Břeclavi. Odtud je organizátoři rozvezou tam, kam bude nejvíc potřeba.

Auta pohlídají policisté, pracovníci břeclavského krizového štábu i členové Aeroklubu. „Připravené jsou základní zásoby vody a některé pracovní pomůcky,“ sdělil na místě místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Druhým kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není centrální parkoviště. „Zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odtud vás kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ vyzval dobrovolníky jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Dobrovolníky čeká především práce v okolí obcí. „Je tedy potřeba být vybavený rukavicemi, pevnými botami, pytli, lopatami a podobně. Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím,“ upozornil hejtman. Také velmi pomůže, když dobrovolníci ráno přijedou a večer odjedou, stanová městečka totiž nemají velkou kapacitu.

Miliarda korun

Na obce postižené minulý čtvrtek tornádem se již ve sbírkách vybrala miliarda korun. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtě eviduje 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.


"Ani v nejfantastičtějším snu by mě nenapadlo, že vybereme čtvrt miliardy. Jsme velmi překvapeni mírou solidarity a tím, kolik se vybralo peněz, a to nejen u nás. I jiné námi pořádané sbírky jsme měli vysoké, například při povodních v roce 1997 a 2002 jsme vybrali kolem 60 milionů, což samozřejmě na tu doby bylo hodně, ale ne tak moc jako nyní. Překvapila mě i rychlost, kdy v podstatě za čtyři dny jsme měli 200 milionů," řekl ČTK ředitel charity Oldřich Haičman.


Dodal, že vysoká částka rovněž vyvolává zodpovědnost. První peníze chce charita rozdělit už příští týden. Organizace Člověk v tísni odeslala už ve středu po dohodě se starosty 25 milionů korun na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo.


Nadace Via iniciovala schůzku s dalšími organizátory sbírek, kde se dohodli na společném postupu při rozdělování peněz. Organizace v první fázi pošlou 150.000 korun na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb domácností. "Peníze odešleme příští týden, zatím stále mapujeme škody a poté musíme udělat smlouvy. Chci poděkovat všem dárcům, štědrost Čechů je neuvěřitelná. Viděl jsem i na místě, že lidem pomáhá, že za nimi někdo stojí. Ví, že žijí ve společenství, které je v tom nenechalo. I díky tomu v obcích není atmosféra beznaděje," uvedl ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.

Největší a nejstarší futsalový turnaj na jižní Moravě Saňař Cup v Sokolnicích.
Saňař Cup slaví výročí. V Sokolnicích se koná už potřicáté


Peníze na účtech přibývaly nejrychlejším tempem bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z nepracovních dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji. Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.


Pomoc zasaženým obcím posílají také firmy a podnikatelé. Například vlastník skupiny KKCG Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů korun a Nadace ČEZ deset milionů. Také energetická skupina E.ON dnes v tiskové zprávě oznámila, že věnuje zasaženým obcím deset milionů korun a dalších deset milionů svým klientům z řad domácností, kteří budou moci jednotlivě získat příspěvek 10.000 korun. Peníze mohou podle skupiny primárně využít třeba na revize rozvodů, plynových přípojek a hromosvodů či opravy elektrospotřebičů. "V případě, že zákazník nevyužije tento příspěvek na tato technická řešení, nabízíme mu možnost využít částku v hodnotě 10.000 korun dle svého uvážení,“ uvedl člen představenstva firmy E.ON Energie Jan Zápotočný.


Zároveň distribuční firma EG.D ze skupiny E.ON připravuje úlevy pro klienty. "Odběratelům, jejichž objekty se nacházejí v těch částech obce, kde bylo elektrické vedení úplně zničeno, a které budeme muset připojit k provizornímu vedení, jež v těchto dnech v obcích budujeme, budou mít v následujících měsících neměřenou elektřinu pro účely rekonstrukcí svých objektů. Tato situace se týká zhruba 1500 odběratelů. Současně 4500 odběratelům budeme poskytovat slevu na distribuční část ceny elektřiny," oznámil místopředseda představenstva EG.D Pavel Čada.


Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun.

Neziskové organizace koordinující pomoc v obcích:

- Adra v Moravské Nové Vsi.

- Diecézní Charita v Mikulčicích.

- Diakonie v Hruškách.

- Český červený kříž v Lužicích.

- Diecézní Charita v hodonínském Pánově.