Pět let nabízí čerstvé mléko farmář v Božicích a zhruba dva roky v Běhařovicích. „Už dvacet let provozujeme rodinnou farmu v Běhařovicích. Před dvěma roky jsme ji zmodernizovali. Krávy mají volné ustájení a ideální by bylo vyhnat je někam na pastviny, což se nám zatím nepodařilo. K dispozici máme zcela novou dojírnu, kde získáváme mléko od pětatřiceti dojnic," vysvětlil Alois Janíček, který zároveň s modernizací farmy pořídil i mlékomat.

„Dříve chodili lidé do kravína s bandaskami. Takto mají čerstvé mléko přístupné čtyřiadvacet hodin denně. Zákazníci se naučili pít dobré mléko a spousta místních lidí si vyrábí sama jogurty, máslo nebo tvaroh," přiblížil farmář Janíček.

Nyní nově dodává mléko s tučností 4,2 % od českých červených „stračen" i do zmiňované znojemské prodejny. „Do Znojma jsem měl zájem dovážet mléko již roku 2009. Pak přišla doba, kdy hlavní hygienik myšlenku mlékomatů shodil. Mluvil tehdy o přenosu encefalitidy přes krávu na člověka, ale toto nebylo nikdy prokázáno," zlobil se Janíček s tím, že automaty na mléko mohou spoustě zemědělců ekonomicky pomoci.

„Nyní lidé kvalitní mléko znovu objevují. Nechávali jsme i vyplňovat dotazník, co by dále požadovali. Je fakt, že o výrobě másla nebo sýrů zatím neuvažujeme. Mléko, které zbude, totiž odvážíme do Znojma a musíme plnit i dodavatelské závazky. Lidé u nás koupí litr za patnáct korun, v prodejně ve Znojmě za sedmnáct korun. Ve městě je vyšší kupní síla a musím započítat i náklady na dovoz," vysvětlil Janíček.

Jeho mléku neodolala ani starostka Běhařovic Iveta Moudrá. „Je to obrovská výhoda, mít mlékomat ve vsi. Navíc vím, kolik je v hospodářství práce, také jsme dřív mívali dobytek. O to víc si cením, že máme ve vsi tak pracovité a nadšené lidi. Nakoupené mléko nepřevařujeme, nepovažuji to za nutné, a žádné zdravotní obtíže nemáme," prozradila Moudrá s tím, že sbírání smetany z mléka od Janíčkových si nenechala ujít.

„Jezdí k nám lidé i z okolních vesnic a spousta místních lidí vozí PET lahve s mlékem známým nebo kolegům z práce," chválila starostka.

Pět let nabízí lidem mléko od osmdesáti krav Marek Klíč z Božic. Také on si účtuje v mlékomatu patnáct korun za litr a lidé musí počítat s tím, že je potřeba si přinést vlastní láhev. Na nedostatek zákazníků si nemůže stěžovat. „Zájem o mléko je stabilní a ještě letos plánujeme rozjet sýrárnu," prozradil farmář Klíč.

Mléko v automatech podléhá kontrolám Státní veterinární správy České republiky. „Zájemce o koupi takovéhoto mléka by si měl uvědomit, že jde o prvotní produkt prvovýroby. Mléko není tepelně ošetřené a měl by je konzumovat až po převaření. Ostatně prodejce je povinen takto automat na prodej mléka označit," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Kromě mlékomatů nabízí čerstvě nadojené mléko některá družstva nebo farmy v regionu. Pokud lidé chtějí čerstvé mléko k snídani, musí si přivstat tak, aby stihli ranní dojení a litr je přijde většinou na dvanáct korun.