„Víme sice, že Znojemčan vybral nového dodavatele. V bytech je teplo a nemusíme se zřejmě obávat, že přes zimu nám topit nebudou. Trápí mě ale to, že nevím, kam putovaly již zaplacené zálohy a jak to bude s vyúčtováním po skončení topné sezony. Bojím se, že rodinný rozpočet může přijít i o pár tisícovek" uvažovala jedna s obyvatelek Znojma, která si nepřála uvést své jméno. Redakce je však zná.

Ředitel Znojemčanu ale odmítl Znojemskému deníku Rovnost sdělit, zda mají lidé oprávněné důvody k obavám. „Je to interní záležitost a nebudeme ji řešit prostřednictvím tisku. Konkrétním lidem na jejich dotazy rádi odpovíme, když se za námi dostaví osobně," sdělil ředitel Znojemčanu Miroslav Uhlíř.

Obyvatele Znojma uklidnil Jaromír Sapík z Bytermu. „Jak jsme se dohodli, Znojemčan se společně s námi postará o vyúčtování záloh zaplacených do 20. 9. a Byterm je vyfakturuje v dohodnutém termínu. Zálohy se započítají do roku 2016 a pak již nastoupí nová firma jako dodavatel tepla," sdělil Sapík s tím, že jednotlivé domy, které nejsou pod správou Znojemčan, se dočkají individuálního řešení.

Byterm jako dodavatel tepla fungoval déle než deset let a skončil letos v září. O účetnictví této firmy se zajímají kriminalisté. „Přijali jsme trestní oznámení na tuto společnost a případem se zabýváme. Bližší informace v tuto chvíli podávat nebudeme," potvrdila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Jednotlivé bytové domy, které byly zákazníky Bytermu, budou nyní za teplo v bytě a za teplou vodu tekoucí z kohoutku platit brněnské společnosti Erding, Jedná se o certifikovaného výrobce a distributora tepla a elektřiny.

Obyvatelé Znojmo se patrně nemusí obávat větších komplikací. Problémy s dodavateli energií ale řeší již zhruba rok řada obcí v regionu. Celá kauza souvisí s případem společnosti Energie pod kontrolou, s níž obce i jednotliví zákazníci uzavřeli zdánlivě výhodné smlouvy na zprostředkování levnější energie a plynu.

Firma ale byla pouhým prostředníkem a platby, které obce zasílaly, neputovaly tam, kam měly. Vše nakonec skončilo obstavením účtů. Na peníze za přeplatky čekají městské i obecní kasy stejně jako třicet rodin v Moravském Krumlově.