Na obecní úřad v Podhradí nad Dyjí míří starší žena. Po chvilce spokojeně odchází. Neřešila však žádné úřední záležitosti. Jen si šla koupit čerstvé pečivo. „Nemáme tady obchod, a tak si pro rohlíky a chleba chodím na úřad. Pan starosta nám tady pečivo zajistil. Je to moc dobře, protože máme ve vesnici věkový průměr padesát a výše a někteří starší lidé by jen těžko k pečivu přišli, " svěřila se Jaroslava Strašáková.
Malá obec pod zříceninou Frejnštejn se čtyřicítkou stálých obyvatel ožívá především v turistické sezoně. Není zde ani prodejna potravin. „Základní potraviny se u nás koupit nedají. Provozuji ve vesnici hospodu, takže problém nyní řeším tak, že nakoupím víc rohlíků a chleba a kdo z místních chce, zajde si pro čerstvé pečivo na obecní úřad," vysvětlil starosta obce Oldřich Tesárek.
Dodal, že od jara by snad prodejna smíšeného zboží měla fungovat. „Dva roky jsme bez obchodu, jen od tohoto týdne by sem měla jezdit pojízdná prodejna masa.
Některým lidem vozí nákupy sousedé. „Rozhodně u nás nikdo netrpí hladem. Vždycky se dohodnou buď sousedé, nebo lidem vozí nákupy jejich příbuzní," přiblížil Tesárek.
Podobný problém řeší také v Novém Petříně. „Tamní lidé jezdí do Starého Petřína. Vím, že si tam lidé vzájemně vypomáhají. Prostě nakoupí sousedka sousedce. Občas sem také přijedou soukromníci, kteří prodávají různé zboží. Dřív jezdil i soukromý prodejce pečiva," sdělila staroskta Starého Petřína Jana Kovářová.
Problém s chybějící prodejnou se snažili řešit i představitelé spotřebního družstva Jednota. „V Podhradí jsme jednali s obecním úřadem o možnosti zřízení prodejny. Prostory, které nám nabídli, však nesplňovaly nezbytné technické podmínky a obec sama potřebné peníze pro nutné opravy nemá. Investice našeho družstva zde je v podstatě nenávratná vzhledem k minimálním předpokládaným tržbám. Takže jsme nemohli obci vyhovět," vysvětlil předseda družstva František Šlapanský.
Zdůraznil, že družstvo je pod neustálou kontrolou státních orgánů. „Nemůžeme si proto dovolit mít prodejnu v prostorách nesplňujících stanovené technické podmínky," konstatoval Šlapanský.
Naopak ve Starém Petříně má Jednota prodejnu již několik let. Ta částečně slouží i občanům Nového Petřína.
Podle předsedy Jednoty jsou podmínky pro fungování vesnických prodejen rok od roku horší. „Je to boj o přežití. A pokud bude nezájem státu o venkov trvat, bude počet těchto prodejen v blízkém budoucnu klesat daleko rychleji," varoval Šlapanský.
Spotřební družstvo Jednota Moravský Krumlov provozuje celkem sto dvacet prodejen, z toho na Znojemsku sto čtrnáct. „Nepokrýváme celý region. V obcích s několika stovkami obyvatel nemůže být provozování prodejny při dodržování všech předpisů ziskové. Navíc i v menších obcích působí obchodníci, kteří v nevhodných prostorách prodávají vše, od ponožek po pečivo, daňové předpisy neřeší. Tím při nesrovnatelně nižších nákladech mohou mít nižší ceny, na což řada zákazníků slyší. Takže zjišťujete, že regulérně provozovat prodejnu se vám přestává vyplácet," uzavřel Šlapanský.