Provozovatelé sběren a firmy nakládající s odpady na Znojemsku si po půl roce oddechli. Slévárny, papírny a další podniky zase začínají vykupovat druhotné suroviny. Bez ohledu na krizi v odbytu ve Znojmě setrvale přibývalo tříděného odpadu.

„Snažili jsme se vytříděné suroviny prodávat nejen v republice, ale i po Evropě. I když nám to zvýšilo náklady na dopravu. Nyní už se odbyt rozhýbal,“ řekl ředitel znojemské pobočky společnosti .A.S.A. Josef Esterka.

Za obzvláště cenné považuje, že lidé bez ohledu na informace v médiích o krizi v odbytu druhotných surovin nepřestali třídit. „Od začátku jsme říkali starostům, že jde o přechodnou situaci, kterou zvládneme.

Trend třídění stále stoupá, sice už mírně, ale vytrvale,“ dodal Esterka s poukazem na dobu, kdy některé sběrny místo výkupu vybíraly poplatek za uložení papíru.

Zvyšující se množství vytříděného odpadu sleduje i znojemská radnice. „Vidíme to například i na nových podzemních kontejnerech v centru, které jsou pořád plné, zejména ty na plast. Právě u plastů, ale i u papíru byly problémy s odbytem. Ty ale firma, která spravuje odpadové hospodářství, zvládla,“ konstatoval znojemský místostarosta Jan Blažíček.

Za padesát haléřů

Živěji je nyní i ve sběrnách. „Papír teď vykupujeme za čtyřicet až padesát haléřů za kilo, železo mezi dvěma padesáti a třemi korunami. Lidé chodí víc, než počátkem roku. Cena na to rozhodně vliv má. Třeba s železem přijdou raději teď, než když jsme vykupovali za osmdesát haléřů,“ řekla Renata Homolková z jedné ze znojemských sběren.

Lepší situaci na trhu potvrdil i Ondřej Přecechtěl, finanční ředitel firmy, která provozuje v regionu několik sběren a zabývá se ekologickou likvidací autovraků.

„U železa sice nejsou ceny tam, kde byly loni, ale vrátili jsme se aspoň tam, kde jsme byli před dvěma nebo třemi lety. Na počátku roku to s odbytem bylo velmi špatné, potom jsme sice prodávali, ale za nízké ceny. Nyní se situace zlepšuje, čekáme zejména na ohlášené spuštění třetí pece v Mittalu,“ sdělil Přecechtěl.

Potvrdil, že zatímco po jarním úklidu lidé kvůli cenám s odevzdáváním zejména železa do sběren kvůli ceně vyčkávali, nyní firemní provozovny zaznamenávají nárůst výkupů.

„Určitý podnět může dát i chystané šrotovné. Myslím si ale, že nejhorších vraků už se lidé zbavili a s nákupem nových aut výměnou za šrotovné budou nyní mnozí váhat,“ podotkl ředitel.

Obavy z krize

Zamrznutí obchodování s druhotnými surovinami minulou zimu podle něj zavinila současná krize jen částečně. „Myslím, že se spíš projevily obavy z krize a jejího možného rozsahu, než její skutečné důsledky,“ shrnul Přecechtěl.