Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé volají po diskuzi k obnově Dolního parku

Znojmo - Blížící se obnova dolní části znojemského parku vyvolává debaty i obavy. Okrašlovací spolek organizuje setkání obyvatel města se zástupci radnice. Lidé chtějí diskutovat.

19.9.2013 28
SDÍLEJ:

Rekonstruovaný Střední park ve Znojmě přikryl zelený travnatý koberec. Foto: Letecké foto: David Molík

Nová podoba Středního parku ve Znojmě stále vyvolává emoce. Spokojeni nejsou památkáři ani představitelé spolkového života. Okrašlovavací spolek svolává na sedmnáctého října obyvatele Znojma do kinosálu k veřejné diskuzi, která se bude týkat blížící se revitalizace Dolního parku. Památkáři se obávají, že k zemi půjdou i zdravé stromy a že starobylý ráz parku vezme za své. Kácet se má již na podzim.

Názor, že v kontextu historických ploch působí Střední park nepatřičně, vyjádřil šéf znojemského Okrašlovacího spolku Otto Bouda. „Ptáci i veverky z této části dávno utekli a nevím, jestli se tam někdy vrátí. Plocha mi připomíná mrkvové záhony a s trochou nadsázky ji označuji jako ghetto za plotem. Obávám se, že podobný stav hrozí i v Dolním parku. Bude trvat nejméně dvě generace, než stromy dorostou a park bude opět parkem," komentoval Bouda s tím, že do spolku nyní přicházejí lidé s prosbou o ovlivnění či změny existujících plánů na obnovu parku.

Veřejnou diskuzi proto zástupci spolku svolají na sedmnáctého října do sálu znojemského kina. „Chceme předejít tomu, aby diskuze dopadla tak jako před revitalizací střední části parku. Tehdy radnice lidem předložila už jasný a předem rozhodnutý záměr," uvedl opoziční zastupitel a člen Okrašlovacího spolku Jiří Kacetl.

Test demokracie

Teď se rozhodli vzít věci do svých rukou. „Zástupce radnice na setkání pozveme a doufáme, že je ještě dostatek času jejich plán zvrátit. Ukáže se, jak je na tom demokracie ve Znojmě," podotkl Kacetl.

Nad podobou obnovené části parku se pozastavují i další obyvatelé Znojma. „Střední park na mě působí jako počítačový paskvil. Historický park dělá Znojmo Znojmem a ke starému městu patří. Dolní část parku by tak dopadnout neměla. Navíc podle mých informací chybí podrobný odborný posudek, který by detailně vyhodnotil zdraví stromů. Trápí mě i skladba stromů, zvolené druhy nejsou původní. Mluvila jsem se spoustou lidí a sdílí podobný názor," sdělila žena, která si nepřála uvést své jméno. Redakce je však zná.

Ani lidem, kteří do Znojma přijedou jen občas, není osud parku lhostejný. „Střední park je nyní nepatřičně moderní. Myslím si, že by sem patřil spíše přírodní anglický park s dřevěnými lavičkami klasického tvaru. Do města patří parky přirozeného vzhledu, které poskytnou potřebný stín, moderní a geometrické prvky sluší zase zámeckým zahradám," poznamenal Jan Chlubna z Kraslic v západních Čechách, který pracuje jako specialista na životní prostředí ve stavební firmě.

„Nedávno jsem byl Olomouci, jejich nádherné parky také prošly revitalizací. Zásah byl citlivý a vše zapadlo dokonale do současného stavu," podotkl Chlubna.

Téma „park" sleduje s obavami kromě spolků a opozice také odborná veřejnost.

Proč tolik stromů?

Národní památkový ústav v druhé polovině srpna vyzval příslušný odbor městského úřadu k zdůvodnění naplánovaného počtu kácených stromů. Památkáři poukázali na to, že park pochází z devatenáctého století. „Vyžadujeme také předložit návrh zamýšleného architektonického konceptu revitalizace," vyzvala Simona Pechová z odboru péče o památkový fond.

Obavu nad způsobem revitalizace Dolního parku vyjádřil i památkář Jan Kozdas, který se stavebním vývojem hlavních městských parků dlouhodobě zabýval. Znepokojuje ho počet a výběr stromů, které by měly padnout k zemi. „V posudku jsem viděl, že odepsané jsou i zcela zdravé stromy, které odborník označil jako zplaňující," dodal památkář.

Se způsobem obnovy parku je naproti tomu spokojený znojemský zahradní architekt Břetislav Weiss. „Výsledek se mi líbí. Zastávám názor, že co je staré, mělo by se vyměnit, " poznamenal Weiss s tím, že podoba parku v devatenáctém století byla naprosto odlišná od té současné. „Když park zakládali, nevěděli, jak bude za sto let vypadat. I dnes parky vysazujeme hlavně pro budoucí generaci. Chápu, že lidé mají obavy z každého zásahu do zeleně, ale stromy postupně dorostou," zakončil architekt.

Kácet v Dolním parku radnice plánuje již na podzim. „Nyní vyřizujeme patřičná povolení. Stromy určené ke kácení vybíráme na základě dendrologického posudku. Stav stromů se zhoršuje rychle, nejsme tedy schopni vyčíslit přesný počet stromů, které bude nutné vykácet. Tyto informace budeme s jistotou vědět až bezprostředně před samotným kácením," informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Autor: Ilona Pergrová

19.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 28
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení