Navíc děti, které si v těchto dnech hrají na hřišti za restaurací Corso, pobíhají a honí se v bezprostřední blízkosti provizorního staveniště, které vzniklo kvůli rekonstrukci fotbalového stadionu. „Nelíbí se mi to, možná to nešlo vyřešit jinak. Už nedočkavě čekáme, až po opravách otevřou Dolní park. Pokud je slunečný den, není s dětmi ve městě kam jít. Do Kapucínské zahrady pere sluníčko již od rána a stín poskytuje jen Horní park," zlobila se Martina Dvořáková.

Jak doplnila, do Znojma jezdí poměrně často za svou známou a situaci kolem parků sleduje. „Horní park je plný spadeného listí, sem tam se válí i odpadky. Působí poměrně zanedbaně. Když přijdete ke gymnáziu, situace je úplně jiná. Nikde ani smítko," krčila rameny Dvořáková.

Její slova potvrdil i šéf Okrašlovacího spolku ve Znojmě Otto Bouda. „Horní park město neudržuje již dlouhodobě a myslím si, že je v tom záměr. Jak jinak si takové počínání vysvětlit," ptal se Bouda.

Na selektivnost v údržbě poukázal opoziční zastupitel a člen Okrašlovací spolku Jiří Kacetl. „Veškerá pozornost radnice je soustředěná na opravený Střední park, který byl nebývale nákladným projektem. Takový markantní rozdíl není pro město v turistické sezoně příliš dobrou vizitkou," uvažoval Kacetl.

Znojemská radnice ústy své mluvčí vysvětlila, že pracovníci městské zeleně Horní park pravidelně udržují. Sečou trávu, ošetřují zeleň a uklízí odpadky z trávníku. „Na celoplošný úklid cest nemá Městská zeleň potřebnou mechanizaci ani dostatek pracovních sil, proto tuto službu pravidelně objednává u firmy A.S.A. jednou za deset nebo čtrnáct dní. V návrhu rozpočtu pro příští kalendářní rok počítáme s nákupem univerzálního stroje se zametací nástavbou, který umožní úklid cest, a to nejen v parku," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Padání neovlivní

Jak doplnila, současný vzhled střední cesty v Horním parku, je způsobený masívním opadáním listí z jírovců, který nelze nijak ovlivnit. „Právě fakt, že jírovec tak rychle a mohutně opadává, je jedním z hlavních důvodů, proč tento druh stromu při revitalizaci parku již nevysazujeme v páteřním stromořadí, přestože ho vehementně prosazují některé spolky," podotkla mluvčí města s tím, že proto není jírovec do alejí městských parku vhodný.

S revitalizací Středního parku začala radnice na podzim 2012, kdy pod rouškou noci padla k zemi alej dožívajících kaštanů. Mezi lidmi kolovala petice proti dosavadnímu způsobu obnovy parku a moderní pojetí architektů vyvolalo nebývalou veřejnou debatu.

V Dolním parku zůstalo zachováno poměrně velké množství vzrostlých stromů a radnice jej hodlá společně s novým dětským hřištěm otevřít prvního září.

Hlavní alej v dolní části a celý Horní park přijdou na řadu v dalších letech tak, aby se do osmi let dočkal postupné obnovy celý park. Důvodem rozsáhlé revitalizace je dle radnice nevyhovující zdravotní stav stromů, přičemž rozsáhlý projekt připravilo ještě minulé vedení města.