„Do evidence našeho úřadu přišlo v říjnu devět set osmadevadesát lidí a odešlo tři sta sedmapadesát. Takhle to funguje prakticky celý rok, kdy část lidí přijde a část odejde. Bohužel, v zimních měsících je příliv uchazečů vždy vyšší než odliv," uvedl ředitel znojemského pracoviště Úřadu práce Emil Čopf.

Důvody vyššího počtu lidí bez práce jsou v tomto období prakticky vždy stejné. „Především se začala projevovat zimní sezona. Zaměstnavatelé propouštějí lidi právě ze sezonních prací. Začali se u nás evidovat třeba i lidé, kteří sezonně pracovali v sousedním Rakousku," naznačil Čopf.

Na úřad práce přicházejí i lidé, kteří sezonně pracovali v zemědělství na Znojemsku. „Další skupinu tvoří lidé, kteří končí ve stavebnictví a začínají se hlásit i živnostníci, kteří své živnosti, jež mají také sezonní charakter, pozastavují," řekl Čopf.

Podle ředitele se jedná o dlouhodobý vývoj, který se pravidelně opakuje. „Když se podívám minimálně deset let zpátky, nebylo to nikdy jinak. Děláme maximum pro to, aby se sezonnost projevovala méně, ale bohužel, Znojemsko sezonní výkyvy mívá dlouhodobě velmi masivní. Obvykle se tento druh prací týká dvou až tří tisíc lidí," dodal ředitel s tím, že se dá očekávat další nárůst nezaměstnanosti.

Úřad práce se kromě jiného snaží o uplatnění lidí ve veřejných pracích. „Letos jsme vytvořili asi pět stovek takových míst. Poměrně hodně obcí tento druh práce prodloužilo i na zimní prospěšné práce. Ale přesto asi sto padesát lidí, kteří takovou práci vykonávalo, se k nám přišlo v říjnu zaevidovat," dodal Čopf.