„Počasí zatím přeje sezónním pracím. Už jich ale pomale ubývá, proto mírně narůstá počet nezaměstnaných. Je méně práce v pohostinství, zavírají se zahrádky u hospod a ubylo práce v zemědělství. Snižuje se také počet veřejně prospěšných míst, která jsme zřizovali,“ vypočítává důvody zvětšeného počtu uchazečů o práci ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Říjnová statistika uvádí 10,70 procent nezaměstnaných. Je to podobné číslo jako v loni, kdy bylo lidí bez práce 10,68 procent. V listopadu už sezónní práce skončí a také se zmenší počet lidí, které zaměstnávají obce „Vyšli jsme vstříc starostům a některá místa zůstanou zachována i přes zimu. Prodlužujeme ale jen odůvodněné pracovní příležitosti, aby člověk určitě pracoval a nebylo to jen proto, že je starostovi někoho líto,“ uvedl Čopf.

Znojemský úřad práce nabízel v říjnu nejvíce volných míst. „Zaměstnavatelé hledali o něco málo více lidí, ale nebyl mezi nimi nějaký významný zaměstnavatel, který by výrazně zahýbal pracovním trhem,“ dodal Čopf.

Na Znojemsku je celkový počet lidí bez práce evidovaných na úřadu práce zhruba šest tisíc tři sta. Necelých dva tisíce osm set lidí je v evidenci již přes rok. Úřady práce v celé České republice nyní zkouší nový projekt, který by měl zamezit práci načerno. Lidé se budou muset hlásit dvakrát týdně na poště, kde se nachází Czech POINT.

„Máme již vytipováno třicet lidí, na kterých nový projekt ověřujeme. Jde o takový pilotní, zkušební rozjezd,“ informoval Čopf. Problémem je, že ne v každé obci je pošta a na každé poště není Czech POINT. Na obecním úřadě se nezaměstnaní hlásit nemohou. „Snažili jsme se vytipovat lidi, kteří to mají na poštu s Czech POINTem blízko. Zatím se to řeší, jak to bude s lidmi, kteří do mají daleko. Jsme ve fázi ověřování systému,“ přiblížil Čopf.