Podíl nezaměstnaných na jihu Moravy je na 3,7 procenta. Nejmenší zůstává tradičně na Vyškovsku, a to 2,2 procenta, naopak nejvyšší zaznamenali na Hodonínsku, a to 4,7 procenta. „„Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Pokud jde o turistickou sezónu, s rozjezdem té zimní zaměstnavatelé vyčkávají,“ zmínil generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy současná čísla znamenají, že trh práce prakticky už překonal útlum způsobený koronavirovou pandemií. „Na úřady práce se evidentně v nijak významné míře nehlásí ani pracovníci gastronomie, ubytování či služeb, což jsou sektory pandemií zvláště tíživě dotčené. Buď tedy tito lidé nacházejí novou práci velmi rychle, nebo se s těžkou situací dokážou vyrovnat, aniž by museli hledat nové zaměstnaní," komentoval.

Jihomoravská poslankyně Marie Jílková
Jako jediná bez kumulace funkcí. Poslankyně Jílková se vzdala postů na radnici

V prosinci očekává mírný nárůst míry nezaměstnanosti, který bude souviset s nástupem vrcholné zimní sezony a útlumem prací v exteriéru. „Další tlak na růst míry nezaměstnanosti pak v lednu vytvoří ukončování úvazků k 31. prosinci," doplnil Kovanda.

Na jihu Moravy ke konci listopadu ubylo lidí bez práce.Na jihu Moravy ke konci listopadu ubylo lidí bez práce.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková