Obchodní řetězec Lidl se zřejmě nakonec přeci jen protlačí do Znojma. Jeho prodejna vyroste na Přímětické ulici, kde nahradí dosavadní dřevovýrobu firmy Ploma. Lidl se tak stane sedmým super– či hypermarketem v pětatřicetitisícovém Znojmě.

Stavbě Lidlu na Přímětické ulici tak nezabránilo ani lednové rozhodnutí rady, která zamítla vedení inženýrských sítí k plánovanému obchodu přes pozemky města. Již v polovině prosince totiž se stejným požadavkem řetězce souhlasil městský odbor rozvoje.

„Při lednovém rozhodování neměla rada informaci, že v prosinci odešlo z města kladné vyjádření k územnímu řízení. To znamená, že rada změnila rozhodnutí města jako účastníka řízení a společnost Ploma by měla podle právníků velkou šanci uspět v soudním sporu.

Proto rada změnila své rozhodnutí z ledna a souhlasila s vedením sítí přes pozemek města,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

„Je to rozhodnutí, které nám nedělá radost. Nic jiného nám ale nezbylo, pokud jsme nechtěli čelit hrozbě náhrady škod ve výši milionů korun,“ dodal starosta.

Ploma přesídlí


Lidl tak s největší pravděpodobností vyroste na místě nynější fabriky na výrobu dřevěných dveří a oken. Podle ředitele Jana Pausara je znojemská pobočka firmy Ploma připravena ke stěhování. „V případě potřeby jsme nachystaní přestěhovat výrobu oken do haly v Šumné, která se již začala stavět. Technicky to nebude bez problémů, ale půjde to. I zhruba patnáct až dvacet zaměstnanců o této alternativě ví. Již před časem byla dohoda mezi majiteli firmy a společnosti Lidl prakticky uzavřená,“ řekl ředitel Pausar.

Místní mají na výstavbu Lidlu na Přímětické ulici rozdílné názory. „Ulici denně přechází desítky studentů do školy, i doprava je tu směrem na Přímětice frekventovaná. Nový obchod s desítkami parkovacích míst tady bezpečnost určitě zhorší,“ domnívá se Rudolf Bálek, který bydlí na nedaleké Bolzánově ulici.

„O Lídlu je známé, že je levný. Naopak nejbližší Billa je snad nejdražší ve městě. Budu tedy ráda, když budu mít blízko levný obchod,“ uvedla důchodkyně Eliška Tůmová.

Lidl hodlá stavět


„Společnost Lidl má zájem postavit svou prodejnu ve Znojmě v Přímětické ulici,“ potvrdila mluvčí Lidlu Jitka Pivoňková.

„Celý projekt je zatím pouze ve fázi příprav a tudíž vám nemůžeme poskytnout více informací. Při výstavbě našich prodejen klademe vždy důraz na to, abychom byli zákazníkovi co nejblíže, vše ovšem také závisí na lokalitě, dostupnosti pozemků a povoleních, která je třeba získat,“ dodala.