Starší Škoda Favorit se státními poznávacími značkami i zaplaceným povinným ručením stojící v okrajové části Znojma u zahrádek a rozpadající se Renault bez značek a s promáčknutou střechou parkující na jedné z nejfrekventovanějších ulic nedaleko centra. Dva případy autovraků se zcela rozdílnými osudy.

Zatímco majitel prvního auta chtěl nepojízdný vůz sám odstranit, byli ho dvakrát za posledních šest týdnů na nutnost likvidace auta upozornit městští strážníci. Druhý vůz, přestože na něm už od srpna bledla městská Výzva k odstranění vozidla, si až do začátku tohoto týdne spokojeně stál na ulici, na které denně marně hledají místo k zaparkování desítky řidičů. Vrak bez značek dosud nikdo neodtáhl ani přesto, že se tak mělo podle výzvy znojemské radnice stát už dva měsíce po jejím doručení. Tedy v říjnu.

„Můj známý, který je invalidní a nemůže chodit, mě před šesti týdny požádal o likvidaci jeho nepojízdného auta. To dosud má platné státní poznávací značky a do konce roku i zaplacené povinné ručení. Vypršela mu ale technická a tak jsem se s autem neodvážil na silnici. Nechal jsem ho stát u zahrádek na místě, kde nikomu nevadí,“ popsal svůj případ Martin Vaníček.

Ve Znojmě nikdo

Zajištění likvidace auta se ovšem ukázalo jako obtížnější úkol, než zprvu očekával. „Nikdo ve Znojmě si pro nepojízdné auto určené k likvidaci zdarma nepřijede. Musel bych nejprve nejméně za tisíc korun sehnat odtahovku a pak auto nechat odvézt pryč. A i tam by mohli chtít další peníze,“ řekl Vaníček.
To potvrzuje třeba René Bartoš z firmy Opametal, která stará auta likviduje. „Auto musíte k nám do Práčí sám dovézt. A pokud mu něco chybí, třeba autobaterie, nárazník, nebo jiná kovová část, zaplatíte navíc za likvidaci dalších pět set korun,“ vypočetl Bartoš.

Ceny za odtah se ve Znojmě pohybují kolem jednoho tisíce korun jen po městě, za kilometr mimo město pak kolem dvaceti korun.
„Nakonec jsem sehnal firmu až z Moravských Budějovic, která zdarma přijela až do Znojma, vrak k ekologické likvidaci odvezla a po mně nechtěla žádné peníze. Jak je možné, že to někde jde a jinde ne?“ ptá se Vaníček.

Toho ale zaskočila i aktivita znojemských strážníků. „Můj invalidní známý byl z toho, že ho dvakrát za šest týdnů upomínala městská policie o odklizení auta, vystresovaný. Proč strážníky spíše nezajímalo zdemolované auto, které dlouho stálo každému na očích na frekventovaném parkovišti na Rooseveltově ulici,“ divil se Vaníček.

Poté, co Znojemský deník Rovnost zaslal v pátek jedenáctého prosince mail s dotazem ohledně neodklizeného vraku zeleného Renaultu na Rooseveltově ulici na městský odbor rozvoje, zmizel dotyčný vůz hned v úterý ráno po čtyřech měsících ze svého místa.

Přebroušená čísla

„Vrak na ulici Rooseveltova bude předán k likvidaci. Ve městě Znojmě se ročně najde asi pět autovraků. V doposud řešených případech nebyli majitelé vraků zjištěni. Vozidlo bývá bez registrační značky a má i přebroušené číslo karoserie a motoru. Poplatek za odtah a likvidaci vozidla dosahuje podle jeho typu maximálně patnáct set korun. V případě zjištění majitele vozidla lze náklady spojené s jeho likvidací vymáhat soudní cestou,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje znojemské radnice Zdeněk Čižmář.