Ve druhé polovině července obvykle v Dyji teče 4,5 až pět kubíků za sekundu, vody je nyní nepatrně méně, jak upozornil David Gros z centra Stará vodárna ve Znojmě. „Je to níž, než běžné roky, ale naštěstí Vranov Dyji dotuje,“ podotkl před časem.

Řeka je stále sjízdná. „Ze Znojma je situace hraniční, teče 4,2 kubíků za sekundu. Řeka sjízdná je. Někde vodáci vystoupí a třicet nebo padesát metrů loď poponesou. Ale taková je běžná situace na našich řekách obecně,“ poukázal Gros.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Vlivem sucha i oprav malé vodní elektrárně je hladina znojemské přehrady nebývalé nízko. Lidé mohou pod Královým stolcem obdivovat i bunkry, které jsou jinak pod hladinou.

Podle odborníků je červenec nebývale suchý. Za týden od 17. do 23. července spadlo na celém území deset milimetrů srážek. „V Čechách to bylo šest, na Moravě šestnáct milimetrů, což odpovídá jednačtyřiceti procentům normálu pro toto období,“ upozornili meteorologové na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Youtube

Bleskové sucho

Letošní sucho by se dalo označit za bleskové. Takové sucho je charakteristické rychlým nástupem a mimořádně rychlým zvýšením intenzity. ČTK to řekl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, za jednoznačného viníka sucha označil klimatickou změnu.

Zřícenina hradu Cornštejn oživla. Zjevila se Bílá paní, rytíři se vyzvali k boji
Zřícenina hradu Cornštejn ožila. Zjevila se Bílá paní, rytíři se vyzvali k boji

„Normálně se sucho rozjíždí jako vlak, tohle vypadalo spíš jako sportovní auto,“ řekl. Na vině jsou podle Trnky jak vyšší teploty, tak nižší množství srážek. Vliv má i vegetace, která je na většině území v nadprůměrně dobré kondici. Vodu potřebují rostliny nejen k životu, ale i k tomu, aby se ochladily, zároveň se voda odpařuje listy. Čím více je vegetace, tím větší jsou plochy odparu, kterými voda z přírody odchází.

Znojemská radnice.
Znojmo má nového tajemníka. Šéfa úředníků jmenovala starostka Solařová

„Na jaře narostla poměrně bujná vegetace v příhodných podmínkách chladnějšího května. Když byly vysoké teploty, potřebovala více vody na ochlazení a bylo to vidět na tom, jak rychle si vodu vzala z půdy,“ řekl Trnka.

Oblačnost a občasný déšť slibují meteorologové od středy do pátku. O víkendu mohou dorazit bouřky.