Známou postavu znojemského kulturního života by lidé ovšem mohli vídat i nadále, přestože ze Znojma odchází. „Vale celému městu rozhodně nedávám. I když se odstěhuji, počítám, že se sem budu vracet aspoň přes Filmový klub. Byl jsem jedním z provozovatelů kina a moc rád bych poděkoval všem svým kolegům v čele s Miroslavem Střihavkou, ale i dalším, se kterými jsme spolupracovali. Kino pojede dál," vzkazuje Lobpreis.

Kino Svět Znojmo pod jeho vedením ještě více ožilo různými akcemi. Prostor nabízel besedy, workshopy, veřejné diskuse, samozřejmostí je Galerie Žlutá ponorka, která již léta zdobí foyer kina.

„Za mého působení jsem se především snažil ještě více propagovat akce, které při mém příchodu už fungovaly. Do kina jsme přivedli více umění, například akci Pecha Kucha či Ted X. Toto vše podle mne ukázalo, že kino není ideálním multikulturním sálem. Proto jsem přesvědčený, že pokud se bude přemýšlet o strategickém rozvoji města, měli by zodpovědní lidé zvážit, co s Louckým klášterem, bývalým pivovarem či dlouhou dobu nevyužívaným bývalým Tip klubem," uvažuje Lobpreis.

Kino využívají také školy. Provozovatelé se snaží oba sály pronajímat. „Například školy u nás mívají různé přednášky. Jenže například při akci Pecha Kucha jsme měli Velký sál nabitý k prasknutí. Větší sál pro podobné akce by město potřebovalo a divadlo také nelze použít na vše," říká Lobpreis.

S kinem je spojený také festival Znojemský hrozen či Jeden svět. „V případě Jednoho světa byla celá věc trochu problematičtější, protože jsem jednal za dvouleté působení v kině hned se dvěma řediteli Znojemské Besedy. To bohužel už nyní do konce nedotáhnu. Co se naopak podařilo, je zapojení našeho kina do sítě Europa Cinemas. Od letoška jsme jejím členem. Zapojená kina propagují evropskou kulturu a po nás se chce, abychom se zapojovali do různých festivalů. To jsme dělali i dříve, teď se tím kvůli různým hodnocením a grantům musíme i chlubit," naznačuje Lobpreis.

„Díky podpoře ze Státního fondu kinematografie, díky městu i našim vlastním penězům dokončíme digitalizaci kina, takže budeme držet krok s technologií minimálně dalších pět let. Digitalizace nám kromě kvality projekcí umožní například rychlejší střídání filmů i tím i promítání více evropských filmů. Zlepší se tedy zvuk ve Velkém sále, bude hotová digitalizace Malého sálu. Diváci se tedy mají na co těšit," dodává Lobpreis.

Jak připomíná, kino oslaví v příštím roce sto let. „Rád bych, aby kino ve Znojmě pomáhalo kulturnímu životu aspoň dalších sto let. Umění pro mne pomáhá dělat z města místo, kde je dobré žít a kam se budu vždy rád vracet. A snad nás takových bude přibývat," uzavírá Lobpreis.