Pravděpodobně už na apríla poplují lodě s prvními výletníky po hladině vranovské přehrady. Lodníci i kapitáni Viktorie i Valentýny na plavidlech dodělávají poslední údržbářské práce, aby byly na první dubnový den připraveny.

„Podle lodního řádu bychom poprvé měli vyplout prvního dubna. Lodě i my budeme připraveni. Až příští týden ale uvidíme, jaké bude skutečně počasí a zda nebude třeba sněžit jako tento týden. V každém případě ale nejpozději v sobotu pátého dubna vyrazíme,“ potvrdil kapitán lodi Viktorie Luboš Mynařík.

Třikrát Chmelnice

Obě lodě budou i letos jezdit podle podobného lodního řádu, který platil v loňském roce. „Po loňské zkušenosti ale nebude linková loď Valentýna jezdit až na Chmelnici dvakrát týdně, ale třikrát. Viktorie bude znovu vozit lidi na dvě kratší a dvě delší vyhlídkové jízdy denně,“ řekl spolumajitel společnosti Lodní doprava Vranov Jiří Čurda.

Cena plavenek zůstane stejná jako vloni. „Z hráze přehrady pod hrad Bítov zaplatí dospělá osoba osmdesát korun,“ upřesnil Čurda.
Kromě těchto dvou přístavišť bude linka zastavovat i v Lančovské zátoce, u bítovského kempu a u Chmelnice.

„V omezeném množství budeme i letos přepravovat kola. Rozšíříme rovněž nabídku podvečerních plaveb s ochutnávkami vín a s hudbou. Obě lodě prošly přes zimu údržbou, obnovili jsme nátěry. Valentýna má navíc zrekonstruované interiéry,“ dodal spolumajitel plavební společnosti, která vloni po vranovské přehradě svezla skoro osmapadesát tisíc lidí.

Turisty má i letos vozit kolový vláček, pendlující mezi pláží přehrady, centrem Vranova nad Dyjí a zámkem. „S vedením společnosti Čas budu jednat příští týden, o spoluúčasti jsme se už bavili s majitelem Vinných sklepů Lechovice. Předpokládám, že vláček bude jezdit stejně jako vloni, tedy v červenci a srpnu,“ uvedl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Novinky chystají ve společnosti Camp pláž. „Dokončujeme kompletní rekonstrukci Penzionu Na stráni, v létě bude k dispozici více přípojek pro karavanová stání, nově elektrifikujeme i celý kemp. Budujeme rovněž nové osvětlení a zvětšujeme hřiště,“ uvedl ředitel Campu pláž Vranovská přehrada Pavel Svoboda.

Hrady a zámky

S novými lákadly přijdou i kastelání hradů a zámků v okolí přehrady. V otvírání nových prostor pro návštěvníky pokračují na Bítově.

„Prodloužíme okruh v hradním paláci o panskou kuchyni. Nyní ji opravujeme a instalujeme. Protože se nedochovalo starší vybavení, instalujeme ji v podobě z přelomu devatenáctého a dvacátého století,“ informoval kastelán Jan Binder.

Na vranovském zámku upravují před letošní sezonou část interiérů. „Přijímacímu salonu vracíme jeho původní určení, vždy to byla zámecká jídelna. Proto v ní návštěvníci uvidí instalaci s velkým jídelním stolem a servisem z vranovské kameniny,“ vysvětlila zástupkyně kastelána zámku Miroslava Janíčková.