Desetitisíce lidí přepravily od dubna lodě Valentýna a Viktorie, brázdící vlny Dyje ve vranovské přehradě. Přestože sezona ještě neskončila, majitel obou lodí hovoří o desetiprocentním úbytku turistů. Loď Dyje podnikatele Martina Balíka v létě oficiálně turisty nevozila.

Na lodi Valentýna se dá ještě stále svézt. „Budeme jezdit do konce září a podle počasí bychom mohli vyplout i v říjnu. Konečná čísla ještě nemáme, ale mohu říci, že jsme přepravili desetitisíce lidí,“ uvedl majitel společnosti Lodní doprava Vranov Dalibor Dufek.

Podle Dufka měli turisté zájem především o klasické vyhlídkové plavby. „Nabízíme plavby s ochutnávkou vín i s živou hudbou. Nejvíce se lidé zajímali o vyhlídkové plavby, velmi vytížená byla také běžná linková plavba. Cesta lodí z Bítova na hráz vranovské přehrady a zpět je velmi atraktivní,“ dodal Dufek.

Přes zimu chce jeho společnost udělat běžnou údržbu lodí, opravy čekají také přístavy a mola. „Valentýnu a Viktorii čeká přes zimu standardní údržba. Máme vyrobené jedno nové kovové nástupiště na hrázi, zvažujeme i rozšíření počtu nástupišť. Od Povodí Moravy máme pronajaté některé další pozemky,“ přiblížil Dufek.

Potíže naopak stále provázejí pokusy začít vozit lidi na hydrobusu Dyje podnikatele Martina Balíka. Po měsících, kdy před hlavní sezonou loď dlela na parkovišti v Lesné, se v dubnu Balíkovi podařilo spustit loď do vod Dyje na přehradě. Loď sice již má doklady o technické způsobilosti, turisty však na pravidelných linkách letos nevozila. „Loď je v provozu od samého začátku,“ reagoval Balík stručně na dotazy Znojemského deníku k aktuálnímu stavu jeho podnikatelského záměru.
Nemá kotviště

Podle Povodí Moravy loď Dyje dosud nemá například místo pro kotvení. „Pan Balík od nás nemá pronajaty žádné pozemky, nemá tedy vyřízena ani kotviště. Nepředložil zatím ani svůj podnikatelský záměr. Oficiálně nemá vyřešenu likvidaci odpadních vod a ani čerpání pohonných hmot,“ informoval ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Jan Moronga.

Co chce podnikatel dělat s lodí přes zimu, není jasné. „Co bych s tou lodí měl dělat? Vy novináři se etablujete do role, že všemu rozumíte, a pak tam napíšete, co chcete,“ reagoval Balík.

Přes všechny nejasnosti podnikatel stále věří, že bude na Vranovsku provozovat pravidelnou lodní dopravu. „V příští sezoně plánuji provoz lodní dopravy na vranovské přehradě,“ zakončil Balík.

Jeho loď má od počátku v hledáčku policie. Nejprve ji vloni policisté zastavili už v Lesné a zakázali kvůli chybějícím dokladům další převoz, nyní ji sledují v souvislosti s nedávným znečištěním vody v Dyji. „Odbor životního prostředí požádal policii o spolupráci. Pokud policisté z Vranova nad Dyjí uvidí, že s lodí někdo vyplouvá, zkontroluje osádku, provede kontrolu dokladů a bude životní prostředí informovat. Policie zatím nemá informace o tom, že by majitel s lodí Dyje vyplouval,“ konstatovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Zásobárna vody

Nutnost bedlivé kontroly lodí na Vranovsku zdůraznil vedoucí znojemského odboru životního prostředí Jaromír Mička. „Zvýšený dohled nad lodní cestou se týká všech lodí na přehradě. Je zde přísnější režim. Vždyť jde o zásobárnu pitné vody pro osmdesát tisíc lidí. Chemikálií, která o prázdninách znečistila vodu, byl motorový olej. Nepodařilo se nám však zjistit původce znečištění,“ doplnil vedoucí.