Vedení svazku současně potvrdilo, že všech dvaadvacet firem přihlášených do tendru splnilo kvalifikační předpoklady.
„Předsednictvo souhlasí s tím, abychom dostali cenovou nabídku od všech dvaadvaceti firem. Chybí mi ještě jeden posudek, abychom neporušili podmínky zadání a nepřišli o dotaci. Když bude pozitivní, tak se výběrové řízení změní na otevřené,“ prohlásil tajemník VAK Luděk Müller.

Ten předpokládá, že by se informaci ohledně změny v zadání mohl dozvědět během pondělí či úterý. „Když nebude nic bránit otevření řízení, mohly by být firmy během dvou týdnů vyzvány k podání nabídky,“ uvedl Müller.

Zpráva ohledně souhlasu předsednictva VAK s otevřením řízení potěšila starostu města Znojma Vlastimila Gabrhela. „Jestliže losovačka nebude a budou se posuzovat nabídky všech firem, dostává celé řízení nálepku otevřeného, transparentního řízení,“ uvedl starosta.

Podle Müllera zatím ještě nelze určit termín, kdy se s pracemi na opravě vodovodu a úpravny vody začne. „Budeme muset ještě udělat aktualizaci finanční analýzy. Z ní vyjde výše dotace. Pak můžeme zahájit stavbu,“ vysvětlil Müller.

Ve znojemském regionu přitom nejde o jedinou velkou investici do vodovodní a kanalizační sítě. Tento týden bylo vyhlášeno výběrové řízení i na dodavatele výstavby kanalizace pro čtyři obce v povodí Jevišovky. Žerotice, Výrovice, Kyjovice a Tvořihráz začnou příští rok se stavbou, na kterou získaly dotaci sto devětatřicet milionů korun.

Další menší akcí je intenzifikace čistírny odpadních vod Únanov zároveň s výstavbou kanalizace v obci Plaveč. Investorem této stavby je rovněž VAK. „Zatím ještě není rozhodnuto o poskytnutí dotace. Tato akce je v tuto chvíli v zásobníku projektů u státního fondu životního prostředí. S ním by se mělo na podzim začít něco dít,“ přiblížil Müller.

Už jen výběr banky, která poskytne úvěr, chybí k tomu, aby se mohlo začít s výstavbou druhé etapy kanalizace v Hlubokých Mašůvkách. „Vybrali jsme firmu a podepsali smlouvu o dílo. Realizace ještě nemohla být zahájena, protože nemáme úvěrovou smlouvu. Vybíráme ústav, u kterého bychom si úvěr vzali. Stavět bychom měli začít koncem roku nebo na jaře. Záleží na počasí,“ informoval starosta Hlubokých Mašůvek Jiří Malec o zakázce, jejíž hodnota je zhruba šestadvacet milionů korun.

Při součtu cen všech čtyř zakázek vychází, že se na Znojemsku v nadcházejících dvou letech investuje do kanalizační a vodovodní sítě částka kolem tři čtvrtě miliardy.