Sklepy a přízemí monumentální stavby využívají vinaři z šatovského Znovínu. Dosud pokračovali v tradici výroby vína tam, kde pracovali už zakladatelé kláštera z řádu Premonstrátů. „V Šatově jsme postavili novou halu, kam víno z Louky převážíme. Sklepy pak víc otevřeme lidem. V uvolněných prostorách plánujeme už v květnu první degustace a podobné programy budou následovat,“ řekl ředitel vinařského podniku Pavel Vajčner.

Další novinku vinaři chystají na příští rok. „Na podzim otevřeme stálou výstavu představující osobnost Prokopa Diviše, který je se Znojmem a s premonstráty spojený,“ dodal Vajčner.

O budoucnosti bývalého kláštera začíná rok po jeho prohlášení národní památkou více přemýšlet i znojemská radnice. Areál vlastní od roku 2010. „Zvažujeme obnovení skupiny odborníků. Vedle úředníků a politiků by v ní byli památkáři, architekti a urbanisté. Měli by za úkol hledat možné využití,“ sdělil místostarosta Znojma Jakub Malačka.

Novinky zaujaly milovníka vín Václava Kučeru ze Znojma. „V louckém sklepě jsem byl snad jednou či dvakrát. Jsem zvědavý zejména na novou výstavu. A hodně mě zajímá, zda město přijde s nějakým nápadem na využití kláštera, “ řekl Kučera.

Historie louckého kláštera sahá do sklonku dvanáctého století. Současná podoba pochází z nedokončené monumentální přestavby z osmnáctého století, ukončené zrušením kláštera Josefem II. Dominanta jižní části Znojma je od roku 1993, kdy ji opustili vojáci, z větší části nevyužitá.