Mladý pár se rozhlíží po nádvoří. Zprava voní pečené maso. Na stáncích je označeno, jaké dobroty si lze zakoupit. „My prodáváme domácí bramborák, tady vedle jsou kapří hranolky. Jsou moc dobré," informuje prodavačka hosty. K ochutnání je také zvěřinový guláš, živáňská pečeně, moravské klobásy a různé druhy sýrů.

Nakonec se pár rozhodne koupit si nejdříve burčák a podívat se na šlapání hroznů. Zatímco žena vyhlíží, kam si stoupnout, aby dobře viděli, její přítel kupuje první láhev burčáku. „Jaký vám chutná nejvíce?" ptá se jedné z prodavaček v interiéru malé budovy naproti klášteru. „Mně chutná Irsai Oliver a Müller Thurgau," odvětí prodavačka a muž kupuje litr burčáku z odrůdy Müller Thurgau a přibírá dva kelímky.

„Jsme ze severních Čech a na Burčákfestu jsme poprvé. Tak dobrý burčák, jako máte tady, doma neseženeme. Je to lahodný nápoj, ale moc ho asi nevypijeme. Těšíme se na ochutnávky vína uvnitř kláštera. Nejdřív ale chceme vidět to šlapání vína bosýma nohama. To jsme nikdy nezažili," svěřuje se Martin Vrbík a míří za přítelkyní. Ta mu drží místo v první řadě skupiny lidí, která utvořila oblouk kolem menšího pódia.

Centrem pozornosti je nyní káď, do které dva muži nosí hrozny v bedýnkách. „Abychom se postupně dostali k vínu, musíme nejdříve vylisovat z bobulí nějakým způsobem mošt. Po různých experimentech se zjistilo, že nejlepší je, když hrozny šlapou bosýma nohama ženy a dívky. Kromě efektního výsledku to má i velký erotický náboj," hlásí do mikrofonu moderátor šlapání vína a dav přihlížejících se zasměje jeho košilatým vtípkům.

Nastupují čtyřčlenné týmy žen a dívek. Zaměstnanci vinařské firmy jim zkušeně omyjí nohy a ženy pak nastupují do kádě. Za zvuku dobové hudby v ní poskakují a do připravených kbelíků začíná rychle vytékat čerstvý mošt.

Zatímco jednu část hostů Burčákfestu baví šlapání vína, jiní ochutnávají víno ve sklepě kláštera i ve štukových sálech. „Vyzkoušíme všechno," říká muž ve skupince přátel u stolečku, kde dvě dívky nalévají víno, a studuje vinný lístek. „Jenže nabídka je ještě na druhé straně listu. To asi nezvládneš," směje se jeho kamarád.

Podzimní slunko mírně ohřívá burčák na stolech, které na nádvoří obsadily desítky lidí. Baví se vzájemně nebo tančí při hře dua Jerry Band.

Hodiny nenápadně odečítají čas programu festivalu. Mezitím se ve sklepě představí písničkářka Tereza Holubová se svými hosty, později skvěle baví zaplněný štukový sál cimbálovka Donava.

Setmělo se, ale lidé se stále baví ve všech prostorech kláštera. Pohodu festivalu mírně naruší majáček sanitky. Šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička, který má právě službu, přijíždí řešit kolaps muzikanta z kapely, jež baví lidi v jízdárně. Patrně jediný zádrhel v jinak příjemné zábavě, kterou nabízí jedenáctý ročník Burčákfestu.

„Je fajn, že festival pokračuje i v neděli. Určitě přijdeme a koupíme burčák našim domů," oceňuje třídenní program festivalu rozesmátý Martin Vrbík.