„Podle stanovených pravidel proto úřad postupně snižuje cenu o třicet procent. Ve čtvrtém kole činí minimální kupní cena pětapadesát milionů korun. Řízení jsme zveřejnili v úterý, případní zájemci mají na doručení nabídek čas do šestnáctého července do čtyř hodin odpoledne,“ uvedla mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Vývoj kolem Louky stále sleduje Radek Kocián, který v České republice zastupuje nadnárodního investora, který koupi a nové využití areálu zvažuje. „Kolegům jsem informaci předal. Zabývají se jí jak právníci, tak bankéř, který zastupuje investora. Proti původním sto šedesáti milionům je to samozřejmě už docela jiná cena, ale pořád musíme brát v potaz, že areál vyžaduje nákladnou rekonstrukci,“ upozornil Kocián.

O tom, jak se zahraniční investor rozhodne, by podle Kociána mělo být jasněji do dvou týdnů. „Důležité bude, zda dojde k právní shodě na myšlence započtení kupní ceny v případě investice do oprav v desetinásobné výši. O této variantě jsme diskutovali už v době, kdy mělo klášter bezúplatným převodem získat město,“ dodal Kocián.

Rozlehlý areál Louckého kláštera zůstává bez využití a konkrétního vlastníka poté, co jej počátkem devadesátých let opustila armáda, která jej využívala téměř dvě stě let. V loňském roce byl již před dokončením bezúplatný převod městu. Znojemští zastupitelé ale nakonec záměr odmítli, protože podle představitelů radnice smlouva předložená úřadem pro zastupování státu obsahovala příliš tvrdé podmínky a sankce.

Úřad posléze vyhlásil výběrové řízení na prodej kláštera. V prvním kole požadoval cenu sto šedesát milionů, poté podle stanovených pravidel cenu snižoval na nynějších pětapadesát milionů.

Zástupci města nyní vývoj kolem Louky sledují, zasahovat do něj ale nehodlají. „Není žádné překvapení, že se klášter za požadované peníze neprodal. Vyžaduje obrovskou investici. Postoj města je zatím setrvalý, budeme vyčkávat,“ řekl po skončení předchozího kola starosta Petr Nezveda.

Podle jeho slov je velmi obtížné odhadovat, na jakou cenu už mohou případní investoři reagovat. „Za prvé to vždycky musí říct trh a za druhé je krize, což znamená i nedostatek hotových peněz, protože banky nechtějí půjčovat. Situace je nyní horší, než před rokem,“ poznamenal Nezveda.