„Centrum by mělo sbírat historické materiály z moravsko-rakouského prostoru. Jeho nedílnou součástí bude ale prezentace výsledků bádání,“ řekl Vocelka. V Louce by se tak mohly v budoucnu pořádat pravidelné konference a mezinárodní workshopy. Mělo by tu vzniknout i badatelské centrum s knihovnou, kde by mohli zájemci o česko-rakouské dějiny hledat potřebné informace. O dění centra bude pravidelně informovat internetový portál. Nejbližší akcí připravovaného projektu je podzimní výstava o moravských rodácích, kteří se proslavili v Rakousku. Instalována by měla být přímo v prostorách kláštera.

Moravsko-rakouské centrum však nejdřív musí naleznout finance na svůj provoz. „Máme velké cíle, zájem ale musí projevit i oba státy, abychom získali dostatek peněz,“ řekl Vocelka. Svoji konečnou podobu dostane centrum pravděpodobně až poté, kdy se vyřeší majetkové otázky kolem kláštera. Radnice požádala o možnost převedení státního objektu na Znojmo. O historickou budovu má zájem i firma Balneo, které by z ní chtěla udělat kongresové centrum s hotelem.

Jednou z prvních akcí vznikajícího centra byla i čtvrteční konference. Do Znojma přijela například rakouská spolková ministryně zahraničí Ursula Plassnik a její český protějšek Karel Schwanzenberg. Konferenci spolupořádalo i město Znojmo. Do akce investovalo sedmdesát tisíc korun. Slibuje se od ní přilákání pozornosti a zvýšení prestiže města. „Také chceme upozornit na možnosti Louckého kláštera,“ řekl starosta města Petr Nezveda.

Mimořádná návštěva si vyžádala i mimořádná bezpečnostní opatření. Městská i státní policie zvětšila hlídky okolo kláštera. Ministerské kolony proklouzly městskými semafory díky dopravní policii po zelené vlně. „Naposledy byla podobná opatření přijata při návštěvě českého prezidenta Václava Havla a jeho rakouského protějšku Thomase Klestila,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.