VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louky v Podyjí zarůstají. Odborníci je proto obnoví

Podyjí – Vzácné orchideje, jako je prstnatec májový či další zvláště ohrožené druhy rostlin, třeba upolín nejvyšší nebo kosatec sibiřský. To je jen malá ukázka těch vzácných rostlin, které se nedávno samy vrátily na louky v Národním parku Podyjí. Správci parku věří, že tyto rostliny na tamní louky znovu přilákala správná péče o toto území. Nyní proto zacílili na další místa, která postupně zarůstají.

14.11.2015
SDÍLEJ:

Prstnatec májový svými temně červenofialovými květy zdobí v květnu slatinné louky v Podyjí. Dobrým poznávacím znakem jsou fialově skvrnité listy. Foto: Archiv NP Podyjí

Výrazných zásahů se tak ještě do konce roku dočkají dvě údolní louky u Podmolí a Lukova. „Lesníci pročistí jejich okraje od náletů a mladého lesa. Hlubocká a Gálišská louka se tak přiblíží své původní velikosti," uvedl David Grossmann ze Správy parku.

Ochranáři si od zásahu slibují zvětšení prostoru pro vzácné květiny a motýly. „Dojde nejen k návratu ztracené plochy luk zhruba na předválečnou úroveň, ale i výraznému prosvětlení lesního okraje," řekl biolog Správy parku Robert Stejskal.

Například po loňské obnově louky Keple u Čížova se poprvé od meliorace v 80. letech objevily v místě prstnatce májové. Botanikové na místě napočítali sedm kvetoucích kusů těchto ohrožených orchidejí. Na louku se samy vrátily spolu s dalšími zvláště ohroženými druhy.

V počáteční fázi se ale na obnovených plochách uplatňují podle Roberta Stejskala rostliny náročné na obsah dusíku, jako jsou kopřivy, bodláky a pcháče. „Odhaduje se, že návrat ke kvalitní, květnaté louce bude trvat minimálně deset let, spíše ale déle," naznačil biolog. Zamezit nebo aspoň silně zpomalit opětovné zarůstání by mělo podle něj důsledné sečení až k okraji louky. „Uvedená opatření jsou nezbytná k zachování pestrého života luk. Naše dosavadní poznatky totiž bohužel potvrzují mizení některých citlivých druhů," vysvětlil Stejskal.

Jen díky péči o louky v duchu tradičního hospodaření se podle odborníků budou moci lidé nadále těšit z květů šalvějí, chrastavců, pryskyřníků, ale i orchidejí, které dohromady tvoří druhově nejbohatší společenstva Národního parku Podyjí.

Na bohatou květenu se pak váže i řada druhů hmyzu. Nechybí mezi nimi ani vzácný motýl jasoň dymnivkový, pro něhož jsou údolní louky hlavním zdrojem nektaru.

Nasadí i koně

Podyjské údolní louky, jejichž existence sahá v některých případech až do středověku, zůstaly ležet na české straně údolí ladem po druhé světové válce a vysídlení místních obyvatel. „Od té doby zarůstaly náletem dřevin tak, že některé zcela zanikly nebo výrazně zmenšily svoji plochu. Naopak v rakouském Thayatalu zůstala péče o louky víceméně nepřerušena, dodnes se na nich sklízí seno a pasou ovce," doplnil David Grossmann ze Správy Podyjí.

Spásání luk ovcemi se ale i v Národním parku Podyjí začíná pomalu obnovovat. Přírodovědci se zde navíc snaží o vysazení divokých koní. I ti mají totiž svojí pastvou pomoci udržet vzácné živočišné a rostlinné druhy tamních luk. A to na bývalé Mašovické střelnici a na Havranickém vřesovišti. „Dříve se zde pásly jen ovce a kozy, jeden čas dokonce i krávy, ale koně si vybírají jiné traviny a spásají úplně jiným způsobem," odůvodnila náměstkyně ředitele Správy Podyjí Lenka Reiterová.

Autor: Vojtěch Smola

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení