Sluníčko je neúprosné, avšak organizátoři nenechali nic náhodě a návštěvníci se ochlazují v dětském nafukovacím bazénu, jiní popíjejí znojemské pivo, výběrovou kávu z místní kavárny nebo si pochutnávají na nejrůznějších vegetariánských pokrmech, mezi kterými nechybí vietnamská polévka pho, lahůdky na woku restaurace Na Věčnosti, kozí a ovčí speciality na grilu, španělská paella či Hansův guláš. 

Zatímco na pódiu zvučí kapela Soundokan, která si ve Znojmě zahrála už na jednom z prvních ročníků Šramlfestu, jihlavské divadlo De Facto Mimo zpříjemňuje chvíli nejmladším návštěvníkům svojí pohádkou Kašpárek a drak. Dětem doslova září oči při pohledu na hezké loutky a do příběhu se zapojují společně s herci, kteří mluvené slovo prokládají písněmi. „Šramlfest jsem navštívila už v předchozích letech, ale letos poprvé jsem vzala dceru. Je hezké, že organizátoři myslí i na děti. Dcerka je z pohádky nadšená,“ pochvaluje si jedna z maminek.

Odbíjí půl pátá a hudební skupina Soundokan naplno rozjíždí své africké psychedelické melodie, které doslova nutí člověka tancovat. Turisté, které muzika linoucí se ulicemi přilákala až na Káru, se kromě hudby kochají výhledem na Mikulášský kostel, rotundu svaté Kateřiny a řeku Dyji v údolí. Festival je každoročně spojený také s dražbou obrazů. Letos svá umělecká díla pro vydražení nabídli malíři Adam Černý, Marek Klumpar, Bára Tomi a Michaella Black. Program je nabitý až do jedenácté hodiny večerní a končí velkolepou magickou žonglérskou show cirkusu Cink Cink Cirk.

TEREZA HOLUBOVÁ