Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lžíce bagru se za zakousla do dlažby vedle rotundy. Načerno

Znojmo - Nedodržování nutných pravidel a zahájení nepovolených stavebních prací v blízkosti nejcennější znojemské památky se zřejmě dopustili městští úředníci.

30.3.2012 9
SDÍLEJ:

Ve Znojmě v areálu pivovaru provedli dělníci výkop, který je načerno.Foto: DENÍK/Martina Svatoňová

Nepovolené výkopové práce v bezprostřední blízkosti národní kulturní památky zahájilo ve středu město Znojmo. Nebezpečná lžíce bagru se zakousla do kamenné dlažby těsně vedle rotundy svaté Kateřiny bez okamžitého dozoru archeologů a bez vědomí památkářů. Těžký stavební stroj vyslali městští úředníci, aby vyřešili údajný havarijní stav vodovodu. 

„V Hradní ulici opravujeme vodovodní přípojku, vedoucí do hradního domku a do hradu. Byla v havarijním stavu již před zimou. Vzhledem ke značnému úniku vody během minulého týdne bylo nezbytné provést opravu v co nejkratší době. Telefonicky jsme o našem záměru ihned ve středu vyrozuměli Odbor školství, kultury a památkové péče městského úřadu a znojemské pracoviště Archeologického ústavu Brno. Ve čtvrtek (včera, pozn. red) si zástupci jmenovaných pracovišť prohlédli místo havárie,“ vysvětlila mluvčí Znojma Renáta Bártová.

Jihomoravské muzeum jako správce rotundy o vjezdu bagru a opravě vodovodu informováno nebylo. „Nikdo nám nic dopředu neoznámil. Kdybychom o záměru města věděli, mohla jít na výkopové práce dohlížet naše archeoložka prakticky okamžitě. Pokud vím, vodovodní přípojka k hradu je v havarijním stavu už velmi dlouho,“ sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Nad nepovoleným výkopem u rotundy se pozastavil i její odborný garant z Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha: „Z takového zásahu jsem opravdu překvapený. Určitě k němu nemělo dojít. Ve Znojmě je nešťastné, že město je současně vlastníkem rotundy i správním orgánem příslušným k vydání povolení.“

O nejcennější znojemskou památku se strachuje i docent Bohuslav Klíma, který řídil v minulosti archeologické průzkumy v jejím okolí.
„I kdyby šlo o výkop kopírující trasu stávajícího vodovodu, měl být neprodleně přivolán archeolog. Při neodborném zásahu do terénu mohlo hrozit propadnutí do chodby. Z hlediska výzkumnického zde již neočekávám nějaké významnější nálezy. Ale vždy je nutné přivolat odborníky ještě před zahájením výkopových prací. Domnívám se, že vše by uspokojivě zvládla i archeoložka muzea,“ nastínil jednu z možných variant  expert z brněnské pedagogické fakulty.

Ještě ve středu se na již zahájenou stavbu dostavil zástupce archeologického ústavu. „Potvrdil, že se práce provádí ve stávající trase původní vodovodní přípojky, kde není předpokládán žádný významnější archeologický nález. Je tedy možné do výkopu položit nové potrubí a opatřit je ochranným zásypem. V pondělí archeologové průzkum dokončí,“ oznámila další plány mluvčí města Bártová.

Přítomnost archeologa však nijak nezmírňuje tíživý fakt, že město na výkopové práce nemělo patřičné povolení. Přitom obyčejnému člověku hrozí za podobný zásah až dvoumilionová pokuta.

„Ve středu (tedy v den, kdy bagr již začal pracovat – pozn. red) obdrželi zástupci odboru školství, kultury a památkové péče žádost o vydání závazného stanoviska. Podkladem pro jeho vydání bude také vyjádření národního památkového ústavu,“ přiblížila Bártová.

Závazné stanovisko je přitom jen podkladem pro vydání stavebního povolení.  Až na základě jeho vydání může stavebník zahájit práce.

Jméno úředníka, který stavební stroj k rotundě poslal, mluvčí města odmítla Znojemskému deníku Rovnost  sdělit. „Jednalo se o havarijní stav, který bylo nutné neprodleně řešit. Docházelo totiž ke značnému úniku vody. Odbor školství, kultury a památkové péče nebude tedy zahajovat řízení o uložení sankce, neshledáváme žádné pochybení,“ sdělila mluvčí města.

Opravy vodovodní přípojky v Hradní ulici budou trvat asi týden. „Ukončení prací včetně uvedení povrchu do původního stavu očekáváme během příštího týdne,“ zakončila Bártová.  Přestože  bagr už ve středu přímo na místě pracoval, podle mluvčí město teprve, údajně urychleně, vypsalo výběrové řízení.

Výzva čtenářům: Museli jste někdy platit pokutu za stavební úpravy vaší nemovitosti? Kolik a za co? Pište na znojemsky@denik.czAutor: Ilona Pergrová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení