Druhý největší park v kraji by měl stát na katastrálním území Mackovic, Břežan, Hrušovan nad Jevišovkou, Litobratřic a Oleksovic. Společnost WEB Větrná energie už obcím i přes průtahy nabídla zhruba o třetinu víc peněz než původně.

Pětadvacet stožárů by mělo ročně vyrobit tolik elektřiny, co spotřebují všechny brněnské domácnosti. Společnost WEB na projekt spoléhá, má dobré zkušenosti už ze sousedního parku v Břežanech, uvedla jednatelka firmy Michaela Lužová. Z elektráren budou profitovat také obce. Celkem dostane každá několik milionů korun, uvedla bez konkrétních čísel Lužová.

Projekt se ale zatím zasekl právě v obcích. Kvůli novému stavebnímu zákonu musejí měnit územní plány a stěžují si, že vše trvá příliš dlouho. "Do změn jsme zařadili právě jen park, abychom to urychlili, přesto celý proces trvá rok až 15 měsíců," řekl starosta Mackovic Karel Ondráček. Starosta sousedních Břežan Josef Rebenda s ním souhlasil.

Za zbytečně zdlouhavé považuje i předchozí posuzování vlivu elektráren na životní prostředí. To už skončilo, krajský úřad projekt podpořil. Usoudil, že Znojemsko je jediná oblast v kraji, kde mají větrné elektrárny dobré podmínky. Jinak ale obdobné projekty v jiných lokalitách zatím vždy smetl ze stolu, důvodem byl hlavně negativní vliv na krajinu a životní prostředí.