PROHLÉDNĚTE SI VIDEA A FOTOGALERIE Z MAJÁLESU 2008:
OBRAZEM: Majáles ovládl noční Znojmo

Majáles. Typický studentský svátek. Dříve se studenti převlékali do kostýmů a roztodivných masek, prošlo se město a tím byl Majáles považován za ukončený. V minulosti měli však vše v režii základní školy.

Před třemi lety vzali tuto akci na bedra žáci středních škol. A hle, akce dostala zcela nový rozměr. Všelijaké akce, vystoupení, workshopy – to stálo na druhém začátku největší studentské akce ve Znojmě.

„Pochybuji, že by dnes bavilo devatenáctileté lidi chodit v maskách po městě,“ řekla o akci Kateřina Kasanová, hlavní organizátorka, které jsem položil několik otázek ohledně Znojemského majálesu 2009.

Jaké novinky chystáte na letošní majáles?
Hlavní novinkou je spojení oslav se Dny partnerských měst. Znojmo by mělo ožít návštěvou zahraničních delegací a současně studentskými oslavami.
Další novinkou, docela podstatnou, bude Volba Miss Majáles a Miss Partnership Cities, ze které vzejde nejenom nejkrásnější a nejcharismatičtější slečna, ale současně i Královna Majálesu. Zachováme workshopy v parku, ale koncerty proběhnou na hradě. Nakonec přidám ještě Líbací den, připravený ve vší počestnosti na 1.5.2009.

Jak chcete přílákat více lidí? Máte za sebou dva ročníky a doufáte, že tento bude ještě větší a nabídne více zábavy a sportu?
Majáles si postupně získává svoje jméno, získává svoji podobu a to chce čas. V roce 2009 budete moci, bez rozdílu věku, navštívit na jednu vstupenku čtyři velké akce – Ladies Party, Miss, Čarodějomáles a Festival na hradě. Dále chystáme lákadla v podobě hvězd jako je Ewa Farna, Support Lesbiens, Airfare, UDG či Chicha I. – loňský úžasný král, který bude moderovat, rapovat, užije si poslední dny své vlády, než předá žezlo králi Majálesu pro rok 2009.

Čeho se týká Miss, jak zvolí studenti krále a jak bude probíhat průvod?

Krále zvolíme na Ladies Party 2.dubna 2009 a schéma ponecháme stejné jako vloni – Ladies byla skvělá akce, Miss zvolíme 29. 4. 2009 v Dukle, program nechci zatím prozrazovat. Venku jsou již letáky a plakáty, protože první kolo castingu je za dveřmi. Průvod bude podobný, bílý, s loučemi, s ohňovou show a ohňostrojem. Král a jeho sličný fraucimor tentokrát přijdou v den konání Čarodějomálesu na hrad.

Propagace majálesu je dle mého názoru malá. Jakým způsobem bude probíhat komunikace s médii?
První letáky s připravovaným programem, jak už jsem zmínila, jdou v těchto dnech do škol. Webové stránky budou hotovy od prvního prosince a současně začne jezdit naše majálesové propagační autíčko. V těchto dnech také oslovujeme tisk a rádia.

Kde jste jako občanské sdružení sehnali automobil? Je to snad nějaká injekce od městského zatupitelstva?

Ne (smích). Ne, ne… To je moje autíčko, taková malá oběť tomu, když něco děláte a dáváte do toho vše. To zná ale každý, kdo se snaží pro toto město něco udělat a dává k dispozici svůj majetek, čas a někdy i zdraví.

Vidíš, a to mě přivádí na myšlenku, jak dlouho ještě budu zapojena do majálesových oslav.
Letos se snažím vše předat studentům a byla bych velmi ráda, kdyby si nový ročník majálesu získal skutečně dobré jméno a já se mohla konečně vytratit z pozadí celé akce a byla by to pro mě velká úleva.

Jaké budou ceny vstupenek? Chystáte nějaké bonusy?
Bonusy nechystáme. Cenu zvažujeme a pohybuje se od sto padesáti do dvou set korun. Rádi bychom, aby se na majáles dostali všichni a cena nebyla překážkou. Jedna vstupenka na všechny akce, a není jich málo.

Jaká je podpora ze strany města Znojma a sponzorů?
Podpora je skvělá, ale vždy je podmíněna dobře zpracovaným projektem. Dotace z městského rozpočtu nám pokryje dvoutřetinové náklady na celé oslavy, žádosti o dotace posíláme i na kraj a oslovujeme sponzory. Letos budeme nabízet firmám reklamní plochu na našem autíčku, takže se snad soukromníkům vyplatí přispět studentům na jejich oslavy.

Kolik studentů se podílí na přípravě majálesu?
Máme tak po třech studentech z každé školy. Zkušenost z minulých let nám říká, že přes studentské parlamenty to nejde. Nefunguje to.
Ideální je mít deset až dvanáct zapálených lidí a jednu odpovědnou osobu za každou akci. Vlastně již dva měsíce se scházíme mimo vyučování a já jsem s těmi, kteří se pustili do dalšího ročníku, velmi spokojena. A podotýkám: studenti mají maximálně volné ruce.

Nejdůležitější otázka na konec – kdy Majáles bude?
Vše zahájíme druhého dubna Ladies party a ukončíme celou akci afterparty sedmého dne měsíce května…

LUBOMÍR BUDNÝ