Chytrý a přesvědčivý podnikatelský nápad a vůli proměnit jej do roka ve fungující skutečnost. Tolik potřebují adepti na místo v některé z dvanácti kanceláří v budově bývalého okresního úřadu ve Znojmě. Radnice tam v rámci svého projektu Kolumbus koncem června otevře takzvaný podnikatelský inkubátor.

„Prostory pro inkubátor jsou již hotové, představíme je při dni otevřených dveří jednadvacátého června, kdy zájemcům podají užitečné informace také zástupci hospodářské komory, úřadu práce a znojemské Soukromé vysoké školy ekonomické," sdělil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

Místo v nových prostorách město nabídne až dvanácti začínajícím firmám. „Získají tam bezplatný nájem kanceláře typu open-space s možností využití společné jednací místnosti, bezplatné připojení k internetu a bezplatné recepční služby. Po dobu nanejvýš jednoho roku tam může podnikatel mít také sídlo firmy," upřesnil starosta s tím, že novým podnikatelům nabídne město i bezplatnou inzerci ve svých Znojemských listech.

Iniciativu radnice vítá ředitelka Okresní hospodářské komory Jiřina Ondrušová. „Očekávám, že o tuto formu podpory noví podnikatelé zájem projeví. Nabídneme součinnost jak při vyhodnocování předložených podnikatelských záměrů, tak pomoc ve formě poradenství začínajícím podnikatelům, kteří v inkubátoru začnou rozvíjet svou firmu," uvedla Jiřina Ondrušová.

Celý program podpory zaměstnanosti Kolumbus je podle ní prospěšný. „Oceňují ho i kolegové z ostatních okresů a myslím, že by i jinde bylo užitečné, kdyby si samosprávy vzaly za svůj alespoň některý z bodů, které znojemský projekt obsahuje," podotkla Ondrušová.

Znojemské radnici s rozběhnutím inkubátoru pomůže Jihomoravské inovační centrum, které se zejména na rozvíjení mladých technologických projektů zaměřuje již deset let.

„Důležité je v první řadě vyhledávat a získávat zájemce o podnikání, motivovat je, aby se pro tuto dráhu rozhodli. Prospěšné je i to, když jim, jako je tomu u nás, dokážeme zajistit jednak školení, jednak lidi, kteří jim pomáhají svými kontakty a podobně," přiblížil své zkušenosti ředitel centra Jiří Hudeček s tím, že Znojmu pomohou například s vyhledáním a školením budoucího managementu inkubátoru.

Projekt Kolumbus spustila znojemská radnice na sklonku loňského roku. Má za cíl objevovat nová pracovní místa a zvýšit konkurenceschopnost Znojmáků na trhu práce.