Neupravený park, spadané větve na minigolfu či tenisovém kurtu. Takový obrázek se naskytne člověku, který nahlédne přes plot parku u zámku v Kravsku. Přestože společnost Naspa Hotels, která zámek provozuje, chce postavit další objekty včetně sauny, o svém plánu nechce zatím podrobněji hovořit. „Vaše dotazy Vám rádi zodpovíme, ale až poté, co získáme na projekt územní rozhodnutí a stavební povolení,“ odpověděla stroze zástupkyně společnosti Hana Zralá.

Znojemská radnice přitom už před týdnem zveřejnila územní rozhodnutí, které detailně popisuje záměr společnosti. Podle dokumentu by u zámku měly vyrůst nové prostory pro ubytování hostů, ale také sauna či sklady techniky.

„Současný objekt zámku doplní z jeho severní strany nová, třípodlažní část s terasou pro ubytování a stravování,“ uvádí se v rozhodnutí. Východní část areálu zámku by měl doplnit nový sklad techniky. Na třech místech plánuje společnost Naspa postavit parkoviště pro zákazníky s jednasedmdesáti místy, za skladem ještě jedno parkoviště pro zaměstnance s dvaceti parkovacími místy.

„V areálu zámeckého parku vznikne také podium, taneční parket či golfová úprava trávníku. Vyroste zde altánek, dětské hřiště a závlahový systém,“ píše se v rozhodnutí stavebního úřadu. Stavba musí splňovat přísná kriteria, například výtahy v nových budovách by měly být plně bezbariérové.
Kdy se začne stavět, a kdy nové prostory uvidí první hosté, není zatím jasné.

Podle některých místních obyvatel ale například zámecký park chřadne. Někteří jej dokonce nazývají džunglí.
„Je to katastrofa. Když tady fungoval ten předchozí majitel, tak jsem se s ním domluvila, že třeba odřezal staré větve stromů v zámeckém parku, které hrozily, že mi spadnou na dům. S novými majiteli se nemohu dohodnout. Hostů tam také moc nemají,“ uvedla důchodkyně Anna Rocková.

O dobrých sousedských vztazích nemluví lidé, kteří bydlí v těsné blízkosti zámku. „My jsme jednou dokonce museli volat policii, když ve tři hodiny ráno na zámku řádili nějací turisté ze Slovenska. Vytáhli si ven reprobedny a ve všední den si venku udělali diskotéku. Volal jsem i majiteli, kterého jsem žádal, ať s tím něco udělá,“ přiblížil Michal Drozd. Podle jeho slov na zámku něco nefunguje.

„Za předchozího majitele se starali třeba o spadané listí. Teď to tady je na podzim hrozný, nic s tím nedělají,“ doplnil Drozd. „My tam nechodíme. Pivo tam mají drahé a park, to je jedna džungle. Je to hodně divné,“ uvedla žena, která si nepřála uvést jméno.

Vedení obce ale o žádných potížích neví. „Od občanů nemáme žádné oficiální stížnosti. Vím, že společnost Naspa zámek koupila s tím, že tam bude provozovat hotel, víc vám říci nemohu,“ sdělil starosta František Moučka. Na rozdíl od občanů si myslí, že turistů je na zámku nyní více. „Z turistiky zatím obec neprofituje, ale myslím, že tam je více návštěvníků, než před rokem,“ dodal Moučka.