Příznivci dechovek si je mohou vychutnat od jedné hodiny odpoledne na nádvoří Louckého kláštera. „V letošním programu opět uvedeme znojemský dechový orchestr Amatéři z Dobšic, dále pak kapelu Dubňanka a na závěr orchestr na světové úrovni známý pod názvem Kumpanovi muzikanti,“ pozval František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Zdroj: DENÍK/Ilona Pergrová

Průvodcem programu bude zpěvák, pedagog a rozhlasový moderátor Karel Hegner.  Vstupenky stojí sto korun a k dostání jsou ve znojemských informačních centrech.

Pátek 5. května bude patřit město studentům. Energická tvorba nejposlouchanějšího rappera Calina odpálí znojemský Majáles. Oslavy studentů ve Znojmě odstartují průvodem a soutěží o krále a královnu Majálesu.

Majáles ve Znojmě odstartuje 5. května 2023. Ilustrační foto
Majáles ve Znojmě odpálí rapper Calin. Studenti vyrazí v průvodu, zvolí královnu

Ve stejný den začnou ve Znojmě i ochutnávky vín. Od tří odpoledne do devíti hodin večer budou zájemci ochutnávat v Domě umění na Masarykově náměstí všechna pozitivně hodnocená rosé vína z Národní soutěže rosé vín Jarovín rosé. A také všechna pozitivně hodnocená frizzante ze soutěže Král vín České republiky 2023. Součástí placené degustace je i prezentace sýrů. Vstupné je 250 korun.

Za typicky znojemským vínem se vydají příznivci v sobotu 6. května. Poprvé ochutnají dvaačtyřicet nových vín opatřených prestižním certifikátem VOC Znojmo. „V letošním hodnocení a zatřiďování spolu se Sauvignony dominovala vína Veltlínského zeleného. Ročník 2022 byl pro Veltlíny jeden z těch nejlepších. Veltlíny mají na Znojemsku dlouhou tradici pěstování, vyhovuje jim zdejší půdní složení a klimatické podmínky. Jsou plné v chuti i v aromatice. Jejich mandlovost a muškátovost potěší nejednoho znalce a milovníka vína a co víc, mají velký potenciál k dlouhodobému zrání na lahvi,“ navnadil k ochutnávce František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Nová vína originální certifikace zatřídilo VOC Znojmo.
Veltlín s vůní mandlí a muškátu. Nová vína VOC Znojmo lidé ochutnají v květnu

Druhý květnový víkend pozve zase na jídlo prostřednictvím Dnů partnerských měst, které se uskuteční 12. až 13. května na Horním náměstí. „Po oba dny se návštěvníci budou moci seznámit s gastronomií a kulturou všech partnerů města Znojma. V letošním roce přivítáme Chrudim, Retz, Strzegom, Nové Zámky, Bratislavu Ružinov, Torgau, Pontassieve, Trento Povo a Villazzano. Těšit se můžete na bohatý program plný hudby a tance,“ vyzval k účasti Karel Semotam ze Znojemské Besedy.

Krásně se bát při Muzejní noci budou návštěvníci v minoritském klášteře, Domu umění, na hradě či v Expozici pivovarnictví. Muzejní noc s tématem ‚Za vším hledej ženu‘ se uskuteční v pátek 19. května. „Čekají vás výstavy i akce, kde ‚ženská síla‘ bude hrát hlavní roli. Nejen pro rodiny s dětmi je připraven bohatý program, tvůrčí dílničky, kvízy, nebo hudební a šermířská vystoupení,“ pozvala místostarostka Znojma Bohumila Beranová.

Dokumenty i současné peníze, ale také speciálně ražené měďáky z původního pláště Radniční věže. Znojemští vrátili do báně časové schránky.
Vzkazy potomkům i mince. Znojemští vrátili do Radniční věže časové schránky

Volný vstup do expozic se otevře v sedm hodin večer a potrvá do jedenácti v noci. Po předchozí rezervaci jsou možné také mimořádné noční prohlídky Znojemského městského pivovaru.