Předehru hlavnímu programu slavností opět obstará prvomájová přehlídka dechových hudeb. „Letos poprvé vystoupí Stadtkapelle Retz a doufáme, že na slavnosti do Znojma přiláká i dolnorakouské sousedy," řekl šéf pořádající Znojemské Besedy František Koudela.

Odpoledne s dechovkami nabídnou pořadatelé opět v kapucínské zahradě za Vlkovou věží v centru Znojma. „Program začne v jednu hodinu odpoledne a vystoupí mimo jiné Amatéři z Dobšic, zmínění hosté z blízkého Retzu a slovenská kapela Dubčovanka," přiblížila Jana Alexová ze Znojemské Besedy.

Už v polovině následujícího týdne ovládnou centrum Znojma studenti a jejich Majáles. „V deset hodin vyjde průvod škol od lázní městskými parky na Pontassievskou a Obrokovou pak dojdou na Horní náměstí. Očekáváme pestrý a zajímavý průvod, kde by neměl chybět třeba i traktor nebo povoz tažený koňmi," nastínila Alexová.

Na náměstí pak porota ocení nejnápaditější školní kreace v průvodu a především dojde na volbu krále a královny majálesu. „Na královnu máme šest na krále sedm kandidátek a kandidátů. Všichni se představí publiku, které rozdá své hlasy," dodala Alexová.

V odpoledním hudebním programu se vystřídají na příklad dívčí kapela Kinkies, skupiny Liwid a The Paranodi a hvězdou večera bude Ben Cristovao.

Po osmé se na Horním náměstí představí při Májových slavnostech svou kulturou a gastronomií partnerská města Znojma. Tentokrát šestého a sedmého května. „Vzhledem k zájmu z předchozích let jsme konání osmých Dnů partnerských měst přesunuli na pátek a sobotu. Přijedou zástupci Bratislavy – Ružinova, Nových Zámků, italských měst Trenta – Pova, Villazana a z Pontassieve i sousedé z Retzu," vypočítal místostarosta Znojma Jan Grois.

Jak dodal, slavností se letos zúčastní i hosté z Chrudimi. „Pozvali jme je, protože jsou našimi partnery ve Sdružení historických sídel. A protože jde o město známé loutkářským muzeem, přijedou s nimi loutkáři," dodal Grois.

Sedmý květen bude také patřit přehlídce růžových vín a klaretů Jarovín Rosé. „Degustace ve foyeru radnice v Obrokové a okolí potrvá od čtyř hodin odpoledne do jedenácti hodin večer. K ochutnání bude přes dvě stě nejlepších růžových vín a klaretů, protože do národní soutěže Jarovín Rosé přihlásilo rekordních dvě stě šestnáct vín neuvěřitelných dvaaosmdesát tuzemských vinařů," informoval zástupce organizátorů Jarovínu Branko Černý.

Vinařským vrcholem Májových slavností bude tradičně v neděli osmého května Festival VOC. „Opět uvedeme zejména nově zatříděná vína VOC ročníku 2015. Nejtypičtější a nejkvalitnější sauvignony, ryzlinky a veltlíny ze Znojemska vyberou degustátoři z jednapadesáti vzorků, které letos vinaři sdružení ve spolku VOC přihlásili," řekl Koudela, který je i předsedou spolku VOC.

Závěr letošních Májových slavností bude patřit dvacátého a jednadvacátého května znojemské muzejní noci a čtvrtému Garage designu. „Záměrně jsme volili souběh termínů obou akcí, abychom oslovili a zaujali různorodé návštěvníky. Garage design se i letos díky výborné spolupráci Městského pivovaru uskuteční v pivovarských garážích u ulice Přemyslovců," uvedla Alexová.