Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Třiatřicetiletý Pavel Málek je starostou už podruhé. Poprvé ho zastupitelé zvolili v polovině minulého období poté, co odvolali dlouholetého prvního muže města Oldřicha Kuklu. Jediným kandidátem na starostu byl Málek, k vlastnímu překvapení, i tentokrát. Poprvé nominaci odmítl, nechtěl totiž přijmout funkci starosty na plný úvazek. Zastupitelé nakonec jeho rozhodnutí respektovali a do funkce ho zvolili i jako neuvolněného.

Občanští demokraté s vámi v čele volby v Jevišovicích vyhráli, vy sám jste získal nejvíc hlasů. Přesto jste se po volbách chystal do opozice. Překvapilo vás, že jste nakonec funkci obhájil?
Překvapila mě hlavně nominace na starostu na ustavujícím zastupitelstvu. Když jsme si pak vyříkali podmínky, nepřekvapilo mě už nic. Pokud jde o výsledek samotných voleb, doufal jsem, že získáme výrazně víc hlasů než minule. Vítězství jsem ale nepředpokládal.

Alespoň podle vyjádření všech aktérů bylo jádrem sporu to, zda máte být nadále starostou, který vede město při zaměstnání. Proč jste na tom trval a trváte?
Myslím si, že se to pořád dá zvládnout a jsou to i určité úspory pro město. Sedět na více židlích má své výhody i nevýhody. Na jedné straně je zajištění ze strany zaměstnavatele, na druhé velká časová zátěž.

Ve třiatřiceti letech patříte k nejmladším mužům v čele měst v regionu. Co vás před čtyřmi lety přivedlo do komunální politiky a před dvěma lety ke kandidatuře na starostu?
Chtěl jsem zkusit udělat něco pro Jevišovice. A možná i trocha naivity. Určitě jsem do prvních voleb nešel s tím, že se stanu starostou. Zvolen jsem byl v lednu 2008. K okolnostem tehdejší změny ve vedení města se už nechci vracet.

Jaké je vaše profesní zaměření a zaměstnání?
Pracuji ve Vodárenské společnosti jako právník a personalista.

Jaké jsou podle vás hlavní úkoly, které před jevišovickou radnicí v nejbližších čtyřech letech stojí?
Nejdůležitější bude asi další etapa kanalizace, která nás čeká. Chceme také zatraktivnit naše město a okolí v oblasti cestovního ruchu, což souvisí s přehradou. Dlouhodobým úkolem je také zlepšení stavu místních komunikací.

Pro rozvoj turistického ruchu Jevišovicko jistě potenciál má. Jak ho chcete využít? Podaří se vám oživit pověst Jevišovic a zdejší přehrady jako zajímavé rekreační oblasti?
Budeme se o to snažit. Záležet bude na penězích a na tom, jak se nám naše práce bude dařit. Brzy budeme znát výsledek nového posouzení projektu na revitalizaci přehrady. Uvidíme, zda budeme úspěšnější, než minule.

Okolí přehrady a údolí Jevišovky je oblíbenou chatařskou oblastí. Jaké má město s chataři vztahy? Vnímáte je jako přínos, nebo spíše počítáte, kolik stojí svážení odpadu?
Soužití s chataři má různé stránky. Na jedné straně nám skutečně v sezoně rostou náklady na svoz odpadu, na druhé straně musíme počítat s tím, že chataři nakupují v místních obchodech, zajdou do místních pohostinství…

Jevišovice jsou sídlem největšího zemědělského podniku v regionu, někdejšího Agrodružstva Jevišovice. Podnik nedávno změnil jméno i právní formu, jeho styl podnikání je považován za poměrně kontroverzní. Jak z hlediska města hodnotíte podnikání Agra Jevišovice?
Tohle nebudu komentovat.

K důležitým zařízením, i zaměstnavatelům ve městě, patří domov důchodců. Jak hodnotíte jeho perspektivy?
Snažíme se o to, aby pracovní místa i zařízení tohoto typu zůstalo v Jevišovicích. Jsou tu samozřejmě určité standardy pro péči v jednadvacátém století. Je pak na odpovědných lidech, zda jim bude zámek vyhovovat.

Předpokládám, že narážíte na záměr zřídit v Jevišovicích DPS či podobné zařízení. Kdo by je provozoval? A má už plán nějakou konkrétní podobu?
Nyní pracují projektanti, nejde už jen o proklamace. O provozovateli není ještě rozhodnuto. Může to být například spolupráce více subjektů.

Jednou z největších, ne-li vůbec největší kulturní událostí, jsou u vás Jevišovické historické slavnosti. Je to jakási menší obdoba znojemského vinobraní. Má tato akce rozsah, náplň a návštěvnost, jakou si představujete, nebo v této věci hodláte něco měnit?
Nyní o případných změnách vedeme diskuzi, která ještě není uzavřena. O jistém posunu vpřed uvažujeme. Větší místo by mohli dostat skupiny historického šermu, stánky s tradičními řemesly a podobně.

Jsou ve městě volné stavební parcely pro případné zájemce, hodláte takové parcely připravit? V této souvislosti – jak se vyvíjí počet obyvatel města? Utíkají mladí, nebo naopak přicházejí?
Jednu rozvojovou plochu připravujeme. Zatím projektujeme. Stavět bude možné do roka či dvou. Počet obyvatel zhruba stagnuje. Část mladých lidí samozřejmě z městečka odchází. Na druhé straně máme docela dobrou dostupnost do Znojma. Autem trvá cesta deset minut, po zavedení IDS je lepší a pravidelnější i spojení veřejnou dopravou.

Čeká vás první celé funkční období v čele města. Jaké máte vůbec politické plány? Chcete se věnovat komunální politice dlouhodobě, případně zkusit kandidovat do zastupitelstva kraje?
Chci se věnovat Jevišovicím. Pokračuji v tom, s čím jsem do politiky šel. Na úvahy o krajských volbách a podobně je zatím příliš brzy a ani o to nyní nemám zájem.

Mgr. Pavel Málek
√ Věk: 33 let
√ Stranická příslušnost: ODS
√ Narozen ve Znojmě
√ Od narození žije v Jevišovicích
√ Starostou městyse Jevišovice je od ledna 2008
√ Rodinný stav: ženatý, 1 dítě
√ Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity
√ Předchozí místa: dva a půl roku právník ŽDAS Žďár nad Sázavou, poté právník a personalista Vodárenské a.s. Znojmo