V budoucnu tak může být například nedostatek pokrývačů, klempířů, z pracovního trhu zcela mizí švadleny. „Oproti loňskému roku podali letos vycházející žáci základních škol na učňovské obory asi o dvě stě přihlášek více za celý Jihomoravský kraj. Zájem je ale regionálně velmi odlišný. Největší je o obory mechanik opravář motorových vozidel, puškař, kadeřník, aranžér či elektrikář. Naopak malý zájem jsme zaznamenali o učňovské obory pokrývač, klempíř, šití oděvů a některé další,“ upřesnila pro Deník Alena Knotková, mluvčí krajského úřadu.

Na Jižní Moravě vyučuje obor podkovář a zemědělský kovář pouze střední škola v Moravském Krumlově. Ani tam se ale loni v září nepovedlo otevřít první ročník.
Podkovář je prestižní obor, říká mistr z Moravského Krumlova

Klempířskému řemeslu se bude nadcházející školní rok učit v kraji jen osm učňů, čtyři pokrývači a dvě švadleny. Malý zájem je také o vyučení se malířem pokojů, zedníkem či tesařem. Zájemci o výuku těchto řemesel se dají počítat jen na menší desítky.

Naopak obrovský zájem letos zaznamenaly obory zaměřené na péči o vzhled. V kosmetických službách chce v budoucnu pracovat přes pět set žáků škol, převážně dívek. To je o skoro sto šedesát víc než loni.

Propojení škol s provozem

S nedostatkem odborných pracovníků se dlouhodobě potýkají i výrobci v oborech gastronomie. Chybí například pekaři, v celém kraji se jich na učiliště přihlásilo necelých osm desítek, z toho dvacet na Střední odbornou školu Znojmo. Ta se snaží zlepšit situaci na pracovním trhu ve spolupráci s tamní pekárnou PEK Group.

Žáci z jižní Moravy se stali architekty, stavaři a kartografy nanečisto
Žáci z jižní Moravy se stali architekty, stavaři a kartografy nanečisto

Na praxi do pekárny v centru Znojma začali docházet žáci aktuálního prvního ročníku učebního oboru pekař loni v září. „Seznámili se komplexně s výrobou rohlíků, housek a vek, po praxi napsali práci o tom, co se naučili. Poté se prakticky zapojili i do výroby jemného pečiva, jako jsou záviny, mazance, vánočky,“ ocenila mistrová školy Anna Jedličková.

Učni se podle ní přímo v provozu seznamují i přejímáním surovin, učí se, jak funguje skladové hospodářství. Ke konci školního roku žáky čeká i výroba chleba. Do pekárny dochází devět žáků prvního ročníku, jejich třída je spojena s budoucími řezníky. „Zájem o řemeslo tady je. Musím konstatovat, že praxe přímo v pekárně je velice přínosná,“ dodala Jedličková.

Nová střední ScioŠkola se nachází v brněnských Medlánkách.
První střední ScioŠkola na Moravě je v Brně: žáci ji sami uklízí a budou i vařit

Pekařinu si pro budoucí povolání vybral i Leoš Novák, jenž praxi ve Znojmě absolvuje. „Baví mě pečení a vidím v tom smysl. Pro někoho něco udělat třeba na snídani, svačinu nebo jiné jídlo. Baví mě na tom to, že od navážení suroviny přes tvarování a konečné upečení si mohu udělat sám rozličné pekařské výrobky. Po vyučení bych chtěl pokračovat v pekařském oboru nadále,“ má jasno mladý učeň.

Podle vedoucího pekárny Libora Kolmana je propojení školy s provozem výhodné pro obě strany. „Vnímáme to jako přínos, jsme rádi, že přispíváme k výchově nové generace pekařů. Věříme totiž, že někteří žáci budou po vyučení pracovat u nás,“ je přesvědčený Kolman.

Znojemská spolupráce Střední odborné školy s pekárnou je výhodná i podle předsedy správní rady Tomáše Vaňka. „Je přínosná i celospolečensky, protože bez nových pekařů se zkrátka neobejdeme,“ konstatoval Vaněk.

Předávání výučních listů mladým kominíků na brněnské stavební fakultě VUT.
Mladí tovaryši byli v Brně pasováni, podívejte se

Zvýšit zájem o učňovské obory chce i Jihomoravský kraj. „Snažíme se systematicky podporovat odborné školy, aby měly atraktivní výuku a prostředí. A aby efektivně komunikovaly výhody současných řemesel,“ poukázal na uplatnění na trhu práce Jiří Nantl, náměstek hejtmana, jenž má vzdělávání v kraji na starosti.

Počet přihlášek na vybrané učební obory v Jihomoravském kraji:

2023 / 2022

  • Pekař 78 / 49
  • Cukrář 367 / 340
  • Kuchař-číšník 594 / 587
  • Řezník-uzenář 26 / 28
  • Instalatér 304 / 283
  • Kadeřník 557 / 521
  • Kosmetické služby 517 / 358
  • Klempíř 8 / 7
  • Kominík 22 / 9
  • Malíř-lakýrník 42 / 30
  • Malířské a natěračské práce 34 / 36
  • Pokrývač 4 / 10
  • Šití oděvů 2 / 7
  • Tesař 56 / 58
  • Truhlář 381 / 386
  • Zahradník 153 / 139
  • Zednické práce 24 / 19
  • Zedník 124 / 113

Počet přihlášek na vybrané střední školy:

  • Gymnázium 10 467 / 9 327
  • Obchodní akademie a Obchodní škola 1 003 / 990
  • Ekonomika a podnikání 1 520 / 1 309
  • Cestovní ruch 1 810/ 1 505
  • Praktická sestra 832/ 760