Už druhou demonstraci v uplynulých čtrnácti dnech dnes organizují v Blansku na náměstí Republiky. Začíná o půl sedmé večer. „Na tu první dorazilo asi tři sta lidí. Nyní očekáváme vyšší účast. Není to jen o problémech v justici. Chceme otevřít další témata, která Českou republiky v současnosti trápí a vláda je neřeší,“ řekl za organizátory Jiří Klimeš.

Podle jednoho z blanenských demonstrantů Stanislava Komínka je v současnosti narušen jeden ze základních pilířů demokracie. „Přijde mi důležité, aby se lidé postavili a demonstrovali, pokud se děje něco důležitého. Pokud někdo ovládající moc zákonnou a výkonnou začne ovlivňovat i nezávislost soudů, je to s velkým vykřičníkem. Nástup nové ministryně spravedlnosti a její výroky neukazují, že bychom mohli být v klidu,“ uvedl muž.

Markéta Gregorová.
Gregorová se po zvolení do Evropského parlamentu vzdá místa v zastupitelstvu

V Jihomoravském kraji se v úterý demonstrace uskuteční na více než desítce míst. Kromě Blanska také v okresním Vyškově nebo ve Znojmě. V Brně je na programu o půl sedmé večer na Dominikánském náměstí. Protesty po celé republice zaštiťuje spolek Milion chvilek pro demokracii. V regionu mají demonstrace také řadu odpůrců. „Zato Kalousek, Bakala, Parkanová, Sobotka a celá Pražská kavárna, jsou andělé ti vám nevadí? Ti jen zavelí a stádo tupců jde do stávky, proti demokraticky zvolenému premiérovi. Pokud máte důkazy o jeho trestné činnosti, tak podejte trestní oznámení,“ uvedl na sociální síti například Josef Kořének z Dyjákovic na Znojemsku.

Demonstrace v Jihomoravském kraji

úterý 28. května

Blansko, náměstí Republiky

Brno, Dominikánské náměstí

Ivančice, Palackého náměstí u mariánského sloupu

Jevišovice, před radnicí

Kyjov, Masarykovo náměstí, u radnice

Moravské Knínice, V Koutě

Řícmanice, náves

Slavkov u Brna, Palackého náměstí

Strážnice, náměstí 17. listopadu

Tišnov, náměstí Míru

Vacenovice, na návsi před obecním úřadem

Vyškov, Masarykovo náměstí, u kašny

Znojmo, Masarykovo náměstí