„Nápad zřídit u nás místo pro setkávání maminek s dětmi vzešel vlastně ode mě a bývalé starostky Anny Gigimovové. V okolí nic takového nebylo a já jsem chtěla s naší Markétkou zkoušet nové věci a hlavně aktivně sama sebe zaměstnávat. I ze své profese dětské sestry vím, že děti potřebují spoustu podnětů a ne vždy se nám je daří doma zabavit tak, aby jim to bylo ku prospěchu,“ vysvětluje Janderková.

Na obecním úřadě byly tenkrát nevyužité prostory a tehdejší starostka měla pro nápady podobně smýšlejících vedrovických žen pochopení. Nakonec místní začali opravovat celou budovu obecního úřadu a i díky přiděleným dotacím získaly maminky krásné opravené prostory. Celkově od myšlenky k realizaci a otevření Mateřského centra stačil necelý rok. Maminky je nazvaly Čtyřlístek.

„Máme tady velkou hernu, šatničku, jídelnu, hygienický kout s přebalovacím pultem a jedna místnost slouží také jako dětská poradna,“ vyjmenovává Janderová.

„Fungujeme vlastně pod záštitou obecního úřadu, neplatíme žádný nájem za prostory ani za energie. Tak to bylo od otevření a pokračuje se stejně i za nového starosty. Také si hodně vycházíme vstříc s Hanou Ivanovičovou, která je zaměstnankyní Muzea a informačního centra Vedrovice. Spolu s ní plánujeme různé akce, které navštěvují i starší děti z její Tvořivé dílny,“ říká dětská sestra na mateřské.

Ve vedrovickém Čtyřlístku má pobočku soukromá hudební škola Yamaha, děti tu mohou také kreslit nebo si zacvičit. „Některé další aktivity vlastně vyplývají z ročního období. Pořádaly jsme vánoční besídku, rozsvěcování vánočního stromečku na návsi nebo maškarní rej. V předvánočním čase jsme pekly perníčky, tak proč to nezkusit znovu na Velikonoce? Měli jsme v herně dlouho vystavenou nádhernou perníkovou chaloupku, kterou nám věnovala maminka Radka Havlíčková. Ta také vždy chystá perníkové těsto.

Burzu oblečení jsme jen zkoušely a zopakujeme ji teď na jaře. Na Den obce jsem zajistila divadelní představení pro děti,“ uzavírá Janderková.