Řidiči před našimi domy jezdí jako blázni a ohrožují naše děti. Dejte nám sem opět zpomalovací retardéry. Žádají radnici někteří obyvatelé Marákova. Nic tam nedávejte, stačí, když policie dá párkrát pořádnou pokutu těm nezodpovědným. My jezdíme slušně a nehodláme se denně drkocat přes retardéry. Vzkazují jiní místní lidé. Spor o umístění žlutých kloboučků na silnici v ulici Bratrstva řeší město již několik let. A bude se jím zabývat znovu.

„Máme od bydlících protichůdné názory na umístění retardérů a budeme celou věc řešit. Nejprve jsme v ulicích Marákova omezili rychlost na třicet kilometrů v hodině a později na žádost občanů i osadili zpomalovacími pásy,“ potvrdila mluvčí města Denisa Šipošová.

Petice pro i proti

Jenže na město přišla další žádost, která si přála jejich odstranění. „Jiní lidé pás nechtěli. Odmontovali jsme je a začaly chodit petice. Jedna pro retardéry, druhá proti nim. Na jedné je asi padesát podpisů na druhé asi trojnásobek. Více je těch, kteří pásy na silnici nechtějí,“ nastínila pomyslnou fackovačku mezi občany mluvčí.

Jedním z místních, kteří za retardéry bojují, je mladá matka Yvona Horáková. Její argumenty pro zpomalovací pásy jsou jasné. „Bydlí tady řada rodin s malými dětmi. Přestože je rychlost na silnicích v Marákově omezena, řidiči ji nerespektují. Máme o své děti strach. Tím, že retardéry donutí lidi jezdit pomalu, navíc snížíme i prašnost v ulici,“ uvedla Horáková. Její slova potvrzují sousedé z okolí. „Retardéry tu chybí. Je tady velký pohyb dětí, proto by je měli vrátit zpátky,“ řekl František Šána.

Jeden z místních, který ulice Marákova zná od dětství, byl zmizením žlutých zpomalovacích pásů zaskočen. „Jezdím tudy často k rodičům. Překvapilo mne, že retardéry zmizely. Myslím si, že opodstatnění tam rozhodně mají,“ doplnil Petr Chaloupek. Odpůrci pásů tvrdí, že si na silnici, která je určena k běžnému provozu, hrají děti. Jejich rodiče se pak údajně o retardéry právě proto zasadili.

„Ulici Bratrstva si někteří pletou s rampou na prkna. Proto někteří místní docílili toho, že město tam retardéry umístilo. Zajímavé je, že nás jako bydlících se tehdy nikdo na názor neptal,“ reagoval Arnošt Parák.

Jedině pokuty

Muž, který bydlí v sousední ulici, dodal, že v Marákově je omezená rychlost a stačí řádný postih řidičů ze strany policie. „Ať tam rozdají pár pořádných pokut těm, kteří tudy jezdí rychleji, než mají. Ono se to rozkřikne a bude klid. Opravdu nevidím důvod kodrcat se několikrát denně přes retardéry. Proto tedy zpomalovací pásy jak já, tak všech sto padesát dalších lidí, kteří protest podepsali, rozhodně odmítáme,“ shrnul Parák.

Jako zbytečné vidí retardéry v ulici Bratrstva i dopravní inženýr Jiří Latner. Policista a odborník na dopravu je také členem dopravní komise, která v minulosti retardéry v Marákově umístit nedoporučila.

„Pokud je řidič neukázněný, nepomohou ani retardéry. Na některé platí jen bič. Faktem však je, že zpomalovací pásy donutí řidiče zpomalit,“ konstatoval Latner. Nakonec tedy o sporných retardérech zřejmě rozhodne rada města, která vzejde z podzimních komunálních voleb.