Marie Udržalová se narodila 24. března 1924 a celý svůj život strávila ve Znojmě a v jednom zaměstnání. Od roku 1945 se navíc ani nestěhovala, již skoro sedmdesát let žije v Kolonce. „Po škole nastoupila do Galy, kde později potkala i svého budoucího manžela. Protože byl o šest let mladší, zůstala v práci i v důchodovém věku, aby mohli na odpočinek odejít společně. I pak si ale přivydělávala úklidy,“ shrnula Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice. 

Oslavenkyně vychovala syna a těší se ze dvou vnoučat a pěti pravnoučat. „Bydlíme v jednom domě, takže mamince vypomáhám se vším, co je třeba, protože ji zlobí kolena a pohybuje se na vozíku. Má ale velice ráda společnost, navštěvují ji kamarádky. Nenechá si ujít jedinou příležitost, aby mohla jet navštívit svá vnoučata,“ popsal její syn Jaromír.

Jízdárnu ve znojemské Louce čeká rozsáhlá rekonstrukce.
VIDEO: Jízdárnu v Louce obsadili dělníci. Znojmo získá sál pro plesy a koncerty

K narozeninám přišel jubilantce popřát místostarosta Jan Blaha a ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení Radoslav Kraus. „Přijeli jsme paní Udržalové jen popřát, nakonec jsme s ní ale strávili celé dopoledne. Bylo velice příjemné poslouchat její povídání o tom, jak se v průběhu let Znojmo měnilo. Je obdivuhodné, že zůstala věrná jednomu bydlišti a jednomu zaměstnání. To se dnes už nevidí. Navíc z ní vyzařovala vitalita a velká chuť do života, kterou by jí mohli závidět i mnohem mladší lidé,“ poukázal místostarosta Blaha.

Oslavenkyně se na svoji oslavu s hosty připravila. „Oblékla si slavnostní šaty a nechala se i učesat. Jak prozradil její syn, na návštěvu se moc těšila, takže nechtěla nic zanedbat a záleželo jí na tom, jak bude vypadat,“ zmínila Mandátová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jarní Znojmo pohledem výletníka. Lákala řeka Dyje, Kraví hora i Mikuláš

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová za využití snímků Jiřího Pernici