Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mašovice: ovce nahradily kulomety

Mšovice - Bývalá vojenská střelnice v Mašovicích je bezpečná. Pasou se zde ovce, místo vojáků zde bydlí místní lidé. O budovy po vojsku se stará obec, desítky hektarů vlastní park.

18.12.2008
SDÍLEJ:

Letecký snímek bývalé vojenské střelnice u MašovicFoto: David Molík

Už žádná ostrá střelba, ale jen vyplašené stádo ovcí a jehňat vítá v dnešních dnech turisty, kteří zavítají do prostorů bývalé vojenské střelnice v Mašovicích. O desítky hektarů půdy se stará Správa Národního parku Podyjí. Objekty po vojácích slouží jako sklady, nebo v nich bydlí místní lidé.

„Na zastavěných plochách máme asi sedm budov. Ve dvou z nich bydlí sociálně slabší občané a zbytek slouží jako sklady,“ uvedl starosta Mašovic Libor Jurka.

V místech, kde kdysi parkovala těžká vojenská technika včetně tanků, leží dnes stohy slámy. V sousedství skladů, na dohled od bývalé řídící věže, je přízemní obdélníková budova, která dříve sloužila jako strážnice. Hned za ní začíná les. Už deset let tady bydlí jedna rodina.

„Teď v zimě je tady klid, ale přes léto je tu docela rušno. Jezdí sem koňáci, mívají tady závody. Policisté sem chodí cvičit své psy a občas se objeví nějaký bývalý voják a všechno si fotí,“ řekla Lubomíra Kunaiová.

Strach z bydlení na atypickém místě už dávno nemá. „Na ten klid a samotu jsem si už zvykla. Postupně vše modernizujeme, právě zařizujeme pro děti internet,“ vysvětluje dění na střeše budovy.

Stádo ovcí

Jen několik desítek metrů od jejího obydlí je rozlehlá louka. Kdysi bývala hlučná, plná vojáků a střelby. Dnes se v jejím středu pase za ohradníkem stádo ovcí.

„Už delší dobu zde zajišťujeme pastvu ovcí a koz, díky kterým jsou travnaté plochy spásány,“ vysvětlil ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothöckl. Právě správa parku podědila po armádě na osm desítek hektarů luk a lesa.

„Od začátku jsme věděli, že revitalizace prostoru by stát stála značné prostředky. Proto ministerstvo nechalo vypracovat odbornou studii. Vyplývá z ní, že na jedné části se budou pást ovce nebo ji budeme kosit. Na další části budeme sledovat dopady po bývalém působení vojska a třetí možnost byla klasické obhospodařování zemědělské, nebo lesnické,“ vysvětlil ředitel.

Ochranáři chtějí velkou plochu bývalé střelnice zachovat. „Nic zásadního měnit nechceme. Mělo by tam zůstat velmi pestré travinno-bylinné společenstvo s keříky. Prostor je součástí ptačí oblasti a vyskytují se zde i chráněné druhy v rámci evropského systému Natura 2000,“ dodal Rothröckl.
Po ostrých střelbách vojáků zůstal částečně poškozený lesní porost, zejména v místech, kam dopadaly kulky.

Kulky ve dřevě

„Několikrát jsme měli reklamaci, když jsme prodali kulatinu a na pile zjistili, že se jim špatně řeže, protože v ní vězely projektily,“ přiblížil Rothröckl.
Podle odborníků je prostor bývalé střelnice zajímavým typem krajiny. „Nikde jinde se nic podobného nevyskytuje. Za působení vojska zde vzniklo zajímavé rostlinné a živočišné společenstvo,“ uzavřel Rothröckl.

Autor: Dalibor Krutiš

18.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení