Obecně se výživa v době kojení řídí obdobnými pravidly jako v období těhotenství. Doporučuje se strava pestrá a rozmanitá. Vylučují se potraviny těžce stravitelné, nadýmavé a dráždivé, aby u kojence nedošlo k projevům alergie. Součástí jídelníčku by mělo být denně ovoce, v sezóně i zelenina formou salátů a kompotů, které slouží i jako zdroj vlákniny, sacharidů, vitamínů, kyseliny listové a minerálních látek vápníku, hořčíku a dalších.

V období kojení by strava měla pokrýt vlastní potřeby organizmu matky i kojence. Z důvodu produkce mateřského mléka se doporučuje navýšení energetického příjmu matky. „Ve svačinovém koutku si vybere například šunku, sýry, tvarohové výrobky, jogurty, zakysané nápoje, více druhů pečiva, cereálie, med, džem, mléko, meltu nebo čaj na podporu kojení,“ sdělila vrchní nutriční terapeutka Nemocnice Znojmo Kateřina Hrubá.

Jako primář Ortopedicko-traumatologického oddělení na znojemské nemocnici působí Martin Komzák už od loňského května.
Těší nás kratší čekací doby operací, říká znojemský primář Martin Komzák

Zajištění stravování bude možné během celého dne. „Ženy po porodu mají navíc specifické chutě nebo i větší potřebu jídla s ohledem na nastartování laktace. Současně mají rozdílné požadavky ohledně načasování jídel například podle režimu miminka,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelství Jana Vacková.

Svačinový koutek je v jídelně oddělení šestinedělí. Matky ho mají volně přístupný od šesti ráno do dvou odpoledne a následně si kdykoliv řeknou zaměstnancům o jeho otevření, aby si nabídli, co zrovna chtějí.

Tejpy pomáhají ulevit od různých bolestí zad, kloubů či s otokem dolních končetin.
Pomoc v těhotenství i po porodu: v nemocnici ve Znojmě tejpují ženám břicho

Gynekologicko-porodnické oddělení postupně zvelebujeme. Za poslední dva roky jsme porodnici proměnili v rodinnější prostředí, alespoň o tom svědčí reference maminek, které zde jsou podruhé, ale také poprvé, kdy jsou mile překvapeny jak vybavením, tak péčí a přístupem našich pracovníků. Dalším krokem kupředu je bufetové stravování,“ shrnul ředitel nemocnice Martin Pavlík.

V letošním roce absolvovala výměnu všechna pacientská lůžka na celém oddělení. Do konce tohoto roku je v plánu výměna oken v jedné části porodnice a osazení externími žaluziemi.