Pěknou vizitku vystavili po druhém opravném termínu maturitních zkoušek svým učitelům studenti na Znojemsku. Proti celostátnímu průměru totiž odešlo od zkoušek dospělosti bez závěrečného vysvědčení s výsledkem prospěl jen šest procent studentů. V celé zemi u státní maturity přitom neuspěl každý desátý maturant.

Stoprocentní úspěch zaznamenaly gymnazisté. Nejhůře naopak dopadla zdravotní škola, kde podzimní opravnou částí prošel jen každý čtvrtý žák.

Společnost Cermat, která měla maturity na starosti, stanovila jako spádovou Střední školu a učiliště na Přímětické ulici ve Znojmě. „Naše škola se stala takzvanou spádovou. To znamená, že opravu zde psali studenti z celého regionu. Úspěšnost žáků naší školy byla vcelku dobrá. Ze sto padesáti sedmi studentů ze všech oborů na škole neuspělo ve finálním druhém kole pouze šest,“ konstatoval ředitel školy na Přímětické ulici Libor Hanzal.

Ze znojemských škol dopadlo nejlépe znojemské i moravskokrumlovské gymnázium. „Celkem šlo u nás k maturitě sto čtyřicet žáků. Na jaře v prvním kole uspěli ze státní zkoušky všichni. Tam neměl nikdo problém. Jeden student neudělal zkoušku profilovou. To je část maturity, kterou si připravuje škola sama. Opravil si ji nyní ve druhém kole. Další dva studenti, kteří neměli na jaře uzavřený ročník z důvodu nemoci, si také vše dodělali v druhém kole. Škola neměla ve státní části ani jednoho studenta, který by neuspěl,“ spočítal ředitel Gymnázia Dr. Karla Polesného Jiří Peroutka.

Celkový počet studentů, kteří zůstali bez maturity, se proti loňskému roku nezvýšil ani na Obchodní akademii ve Znojmě. „Maturantů bylo letos sedmaosmdesát. V prvním kole v profilové části neuspělo šest žáků. Ve společné státní části neuspělo žáků pět. Do druhého kola šlo jedenáct studentů. Státní část nezvládli tři, profilovou jen jeden žák,“ popsal ředitel Karel Rivola.

Opravný maturitní termín si ve Znojmě vyzkoušela i Michaela Kozáková. „K maturitě jsem šla v řádném termínu na jaře. Bohužel se mi nepodařilo o jeden bod zvládnout písemný test z matematiky. Tento předmět byl podle mého názoru nejtěžší a dělal nám největší problémy. Ve druhém kole v září se mi nakonec podařilo matiku zvládnout a úspěšně jsem odmaturovala. Jsem ráda, že to mám za sebou, a musím říct, že maturita byla pro mě stresující a docela těžká,“ svěřila studentka.

Jednotná úroveň, nutná pro získání maturity, má podle ministerstva vést ke zvýšení kvality vzdělávání. „Já osobně si myslím, že na neúspěšnosti u maturity se změna systému rozhodně podepsala. Nemyslíme si ale, že je to ke škodě. Je to krok dopředu a určitě není špatně, aby si stát kontroloval úroveň svých středoškoláků. Měla by se ale zmírnit šílená administrativa,“ svěřil Rivola.

Zastáncem státních maturit je také ředitel znojemského gymnázia. „Já jsem určitě uvítal skutečnost, že se něco takového uskutečnilo. Uvidíme do budoucna, jak bude vše pokračovat. Z mého pohledu je ta státní maturitní zkouška nastavena tak jednoduše, že kdo si chce opravdu říkat maturant, musí tuhle laťku překonat. Systém má zajisté své nedostatky, ale ty se časem doladí,“ zhodnotil Peroutka.

Smíšené pocity ze státních maturit má také ředitel Střední zdravotnické školy ve Znojmě. Právě jeho škola přitom dopadla z těch znojemských nejhůř. „Určitě nám nový systém dá srovnání s jinými školami a představu, jak na tom jsme. Jsem pro, aby se kvalita výstupu ověřovala. Ale myslím si také, že třeba gymnazisté by měli mít maturitu jinou. Jsou připravováni ze všeobecných předmětů a naše děti jsou zase naopak více připravovány na činnost praktickou,“ zakončil ředitel Karel Pigl.

Neúspěšní maturanti na Znojemsku

Procento studentů, kteří nesložili ani opravnou maturitní zkoušku:
Gymnázium Dr. Karla Polesného, Znojmo ⋌0%
Gymnázium Moravský Krumlov ⋌0%
Střední odborná škola obchodní a Střední odborné učiliště řemesel, Moravský Krumlov ⋌2,2%
SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, Přímětická ⋌3,8%
Obchodní akademie, Znojmo ⋌4,6%
Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Znojmo ⋌4,7%
Střední škola Garance, Znojmo ⋌8%
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Znojmo, Dvořákova 13,7%
SOŠ technická a Střední odborné učiliště, Znojmo, Uhelná ⋌17,9%
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Znojmo ⋌25,5%
Ze všech středních škol na Znojemsku neuspělo: ⋌5,9%

ZDROJ: Informace od vedení škol