„Je zřejmé, že přečkala zimu a zabydlela se u nás. Poprvé ji naši pracovníci čistírny odpadních vod viděli loni na podzim,“ potvrdil starosta Martin Dvořák.

Původně se Hnaničtí domnívali, že se o želvu přihlásí chovatel, kterému mohla utéct. Její výskyt je v Česku ve volné přírodě totiž spíše raritou. „Nikdo se o ni nepřihlásil, ale vypadá v našem potoce spokojeně,“ usmál se starosta Dvořák.

Podle zoologa parku Zdeňka Mačáta se mohla želva do volné přírody dostat záměrně. „Nejčastěji vidíme výskyt těchto želv kolem velkých měst, kde je největší koncentrace chovatelů. Koupí ji malou a roztomilou. Rychle ale roste a je stále žravější, z domácího mazlíčka se stává nechtěnou přítěží a spousta lidí se jí pak snaží zbavit,“ zvažoval důvod výskytu Mačát.

Exmoorský kůń je nenáročné plemeno, vhodné k údržbě rozsáhlých přírodních lokalit. V pozadí jsou usychající akáty asi půl roku po injektáži herbicidu.
VIDEO: Místo akátů barevná květena. V Podyjí jí pomohla pastva divokých koní

Želví druh se podle zoologa dokáže velmi dobře adaptovat na nové podmínky a může se dožít čtyřiceti až padesáti let. Na Znojemsku už dříve pozoroval želvu nádhernou v blízkých Konicích v požární nádrži.

„Je to dravé zvíře, které se živí rybím potěrem nebo pulci. A přestože se jedná o druh zapsaný v seznamu invazních nepůvodních druhů, nechává se ve volné přírodě dožít. Zatím nebyly prokázány negativní dopady na domácí druhy zvířat u nás, ani její úspěšné rozmnožování,“ ujistil Mačát.

Snůšky vajec ve volné přírodě zůstávají v našich klimatických podmínkách totiž bez vylíhnutých mláďat. „Pokud byla objevena mláďata, zase u nich chyběl nález zbytků vajíček, a nešlo tak prokázat, že se nejednalo o jejich vypuštění chovatelem,“ oznámil zoolog parku.

Orel mořský. Ilustrační foto.
Ptáků v parku Podyjí na Znojemsku ubylo, orel mořský zůstal pouze jediný

Situace by se v jižní a střední Evropě mohla obrátit v neprospěch domácích druhů v důsledku klimatické oteplování. Zatím je pobyt želvy nádherné ve volné přírodě ojedinělý a rozmnožovací podmínky málo příznivé.

„Ráda se vyhřívá na sluníčku a šplhá do exponovaných vyhřátých míst. Tím mohou být třeba i hnízda ptáků, kde je snůška vajec. Jiné zásadní narušení domácích společenství zvířat nebylo pozorováno. V současné době je také prodej Želvy nádherné vzhledem k její invazní povaze zakázaný,“ zakončil zoolog Mačát.