Za bouřlivého potlesku fandí jejímu vystoupení celé osazenstvo tribuny. Na člověka dýchne pozitivní atmosféra. Až tak pozitivní, že novinářskou návštěvu musí hlavní pořadatelka Alena Vybíralová ze Šumné odvést pro poskytnutí rozhovoru dál od sportovní plochy. „Tady nic neuslyšíme. Pojďte za mnou,“ otevírá autorovi těchto řádků dveře od šatny. „Jé, ahoj,“ zdraví své známé. „Tady se převlékají holky od nás,“ dodává Vybíralová.

Dvojice sester v růžových šatech piluje poslední detaily. Jejich maminka Michaela říká, že na mažoretkách je pozitivní spojení pohybu a krásy. „Oblečou se, učešou a chtějí předvádět, co dokáží,“ pronáší matka dívek.

Její dcera stejného jména je sdílnější. „Na mažoretkách mě nejvíce baví, že mohu tancovat a cvičit gymnastické prvky. Dělám to rok a z dua mám už stříbrnou medaili,“ vypne hrdě hruď osmiletá Michaela.

Ilustrační foto.
Znojemští Orli ve Villachu těsně prohráli

Na startovní listině je zapsáno skoro pět stovek mažoretek. Nejedná se pouze o místní. Moderátorka moment co moment hlásí jména děvčat a názvy měst. České Budějovice, Kroměříž, Ruda nad Moravou. Chotěboř, Říčany. „Přijedou i dva týmy ze Slovenska,“ prozrazuje Alena Vybíralová.

Bodrá žena středních let se na Šumnou přestěhovala před pěti lety. Proč však pořádá turnaj v okresním městě? „Z praktických důvodů. Na Šumné cvičíme v tělocvičně školy, tam by se jednoduše tolik lidí nevešlo. Inu, na vesnici nemáme prostory,“ glosuje Vybíralová.

Při letmém pohledu mimo vyhrazený obdélník pro soutěžní vystoupení lze zahlédnout mezi děvčaty i několik hochů. Jeden oděn v kozáckém kroji nacvičuje ruský lidový tanec kozáček. „Je to sranda. Navíc jsou tady pěkný holky,“ glosuje klučina, utíkaje směrem ke svým kamarádkám.

Spolek jaroslavických maminek Jarmínek připravil pro děti a rodiče první Budkování.
Jarmínek připravil pro děti Budkování. Úkrytů pro ptáky vyrobily čtrnáct

Alenu Vybíralovou zájem těší. Ona nikdy přesto jako mažoretka nevystupovala. „Od čtyř let to dělají mé dcery. Co jsme se přestěhovali na Šumnou, mým holkám mažoretky chyběly. Tak jsme s nimi začali a na vesnici se to chytlo,“ pátrá ve vzpomínkách hlavní organizátorka sobotního klání.

Trénování si vzala na starosti starší dcera Vybíralové. „Je už od čtrnácti let trenérkou. Holky na vesnicích tenkrát nevěděly, co mažoretky jsou. Že to není jen točení hůlkou,“ dodává s vtipem na rtu Vybíralová. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. „No, za chvíli jsme začali vyhrávat. Několikrát jsme se umístili na předních místech na mistrovství republiky i v evropských soutěžích,“ uzavírá Vybíralová. Program pokračuje až do večerních hodin.