Měsíc hektických příprav historické části znojemského vinobraní má za sebou tým produkční agentury Petra Kofroně.

Ten bude po následující dva dny kočírovat pět set třicet účinkujících jak v průvodu, tak v areálu Louckého kláštera, či v historických tržištích na Václavském a Mikulášském náměstí. Letos poprvé budou mít diváci možnost vidět v průvodu mimo jiné i velblouda a medvědy.

Byly pro tato zvířata speciální požadavky na ustájení či krmivo?
Velbloud i medvědi přijedou do Znojma v pátek (dnes – pozn. red.), ustájeni budou v bývalém školním statku v Příměticích. Místo jsme museli vybavit elektrocentrálou, světly a pořádně uklidit, protože se už nějakou dobu nevyužívá. Veškeré činnosti se zvířaty konzultujeme s veterinářem. Dvojici medvědů povede v průvodu slavný cirkusový Jiří Berousek. Zvířata budou samozřejmě na vodítku a budou mít náhubek. Řadíme je navíc tak, aby se nedostala do kontaktu se psy. Zrovna tak jsou odděleni koně a velbloud, protože ti se navzájem také nemají rádi.

Letos slibujete novinky i co se týče postav v samotném průvodu. Klapne všechno, jak má?
Věřím tomu, že pokud nedojde k nějakým nepředvídaným záležitostem, třeba haváriím, tak všechno vyjde. Věnovali jsme tomu měsíc tvrdé práce. Osobně budu řídit takzvanou skupinu ztracenců, kteří půjdou kus před hlavním průvodem a budou diváky učit, jak reagovat na příjezd krále, jak ho zdravit a podobně.
Účinkující budou letos i na vstupních branách, kde budou každou hodinu troubit a hlásat, že do města přijel král. Navíc bude po bráně neustále přecházet halapartník.

V areálu Louckého kláštera se konají rytířské turnaje. Mohou se i tam těšit návštěvníci na něco nového?
Ano. Vyměnili jsme šermíře, kteří vystupovali při turnajích. Letos se u Louky představí filmařská kaskadérská skupina Štvanci, která spolupracovala na řadě historických filmů. Jinak tedy bude vypadat scénář turnaje, i samotné souboje.
Nachystali jsme i nové aranžmá v celém areálu, abychom se více přiblížili historické době.