Stavební dělníci začali na úpravně vod pracovat už začátkem října. „Uvedení technologie do zkušebního provozu plánujeme na začátek prosince,“ potvrdil starosta města Martin Plechatý.

Podle něj se jedná o novou stavbu s názvem Udržovací práce na stávajícím vodárenském zařízení. „Jde o doplnění technologie pro odstranění uranu a dusičnanů z pitné vody a jeho potrubní propojení se stávajícím systémem. Stavba a její provoz bude sloužit ke zlepšení kvality pitné vody v Miroslavi. Úpravu vody budeme řešit tak, abychom dosáhli nejvyšší mezní hodnoty pro uran stanovené vyhláškou. Zároveň nebude docházet k překračování nejvyšší mezní hodnoty pro dusičnany,“ upřesnil starosta.

Úpravu vody zajistí dvě sady speciálních filtrů. Celá přestavba a technologie vyjde Miroslavské na

bezmála deset milionů korun. „V nejbližších dnech bychom se měli dozvědět, zda jsme byli úspěšní s žádostí o dotaci z Ministerstva zemědělství a Jihomoravského kraje. Celkem by pokryly zhruba tři čtvrtiny nákladů, zbytek zaplatíme z obecního rozpočtu,“ vypočítal Plechatý.

Pohled na starou školu z ulice Loucká.
Stará škola u Louckého kláštera se upravuje. Změní se v multifunkční centrum

V případě neúspěšné žádosti o dotaci budou podle něj Miroslavští hledat jiné granty.

Podle slov Plechatého předchází vedení radnice nařízením evropské Unie i státu, které určuje limity pro uran i dusičnany. „Není to tak, že bychom nyní pili závadnou vodu, chceme ji mít ale kvalitnější a zařídit se včas na splnění limitů stanovených vyhláškou,“ ujistil.

S představiteli obce vybral výhodnější variantu řešení. „Nechtěli jsme pořizovat nákladnou technologii, navíc ta naše bude mít i do budoucna nízké náklady na údržbu a nezatíží odpadní vody množstvím soli na snížení vápníku,“ je spokojený také s ekologickým výsledkem zařízení.

Obyvatele Miroslavi zajímá i praktická stránka, kterou by rádi pocítili v domácnostech. „Bude mít tato úprava i nějaký vliv na tvrdost vody?“ dotázal se prostřednictvím facebookové stránky města.

Starosta Plechatý ujistil, že bude. „Filtry zajistí i snížení tvrdosti vody. Lidem se už nebude v pračkách či varných konvicích usazovat vodní kámen. Alespoň to tvrdí technologové,“ věří starosta.